بررسی تخصصی

مایکروسافت اج با پشت سر گذاشتن سافاری به عنوان دومین مرورگر محبوب دسکتاپ دنیا

مایکروسافت اج بر اساس داده های ارائه شده توسط سرویس تحلیل وب StatCounter، از Safari اپل پیشی گرفته و به دومین مرورگر محبوب دسکتاپ جهان تبدیل شده است.

مایکروسافت اج با پشت سر گذاشتن سافاری به عنوان دومین مرورگر محبوب دسکتاپ دنیا
طبق داده ها، مایکروسافت اج اکنون در 10.07 درصد از رایانه های رومیزی در سراسر جهان استفاده می شود که 0.46 درصد بیشتر از Safari است که 9.61 درصد است. گوگل کروم با سهم 66.64 درصدی در جایگاه اول باقی مانده است و فایرفاکس موزیلا با 7.86 درصد در جایگاه چهارم قرار دارد.

به‌عنوان مرورگر پیش‌فرض ویندوز 11، محبوبیت اج در ماه‌های اخیر افزایش یافته است، و اولین نشانه‌های مشخص مبنی بر پیشی گرفتن از Safari و رتبه دوم در ماه فوریه، زمانی که در 9.54 درصد از رایانه‌های رومیزی در سطح جهان مورد استفاده قرار گرفت، قرار گرفت. در ژانویه 2021، سافاری 10.38 درصد از سهم بازار را در اختیار داشت که نشان دهنده کاهش تدریجی محبوبیت در 14 ماه گذشته است.

در همین حال، کروم که رتبه اول را به خود اختصاص داده است، تعداد کاربران خود را به طور فزاینده ای در آن زمان افزایش داده است، اما شاید شگفت انگیز است که فایرفاکس از ابتدای سال، علیرغم به روز رسانی ها و بهبودهای منظم، کاربران را فاش کرده است. این نشان می‌دهد که سافاری در جایگاه سوم در خطر نیست، زیرا از فوریه تنها 0.23 درصد از سهم خود را از دست داده است، اما اگر اپل تصمیم بگیرد تا اواخر سال جاری تغییرات گسترده‌ای را در نحوه عملکرد سافاری در macOS 13 اعمال کند، اوضاع همیشه می‌تواند به سرعت تغییر کند.

مرورگر StatCounter ww ماهانه 202104 202204


وقتی نوبت به پلتفرم های موبایل می رسد، داستان متفاوتی است که نشان دهنده فقدان سیستم عامل موبایل مایکروسافت از زمان نابودی ویندوز موبایل است. در تجزیه و تحلیل StatCounter، Edge حتی به شش مرورگر برتر تلفن همراه راه پیدا نکرده است، اما کروم رتبه اول 62.87 سهم استفاده را دارد، در حالی که Safari در iPhone و iPads با 25.35 درصد راحت در جایگاه دوم قرار دارد، 20.65 درصد بالاتر از سوم. اینترنت سامسونگ با 4.9 درصد قرار گرفته است.

با نگاهی به آمار کلی دسکتاپ و موبایل، کروم با 64.36 درصد پیشتاز است، سافاری با 19.13 درصد در رتبه دوم قرار دارد و Edge با 4.07 درصد از کل سهم بازار در رتبه سوم قرار دارد. فایرفاکس، اینترنت سامسونگ و اپرا به ترتیب با 3.41 درصد، 2.84 درصد و 2.07 درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

Safari برای دسکتاپ در سال‌های اخیر به دلیل اشکالات، تجربه کاربری و سازگاری وب‌سایت با شکایت‌هایی از سوی برخی از کاربران مواجه شده است که باعث شده تیم Safari اپل در مورد چگونگی بهبود آن درخواست بازخورد کند. در WWDC سال گذشته، اپل یک طراحی مجدد رادیکال از مرورگر خود را معرفی کرد، اما این تغییرات با تمسخر مواجه شد و اپل در نهایت بسیاری از آنها را قبل از انتشار نسخه نهایی برای عموم در ماه سپتامبر لغو کرد.

با وجود افرادی مانند Brave، Vivaldi و DuckDuckGo در آینه دید عقب خود، اپل احتمالاً از ایجاد چنین تغییرات اساسی در نسخه های بعدی مرورگر بومی خود محتاط است و به جای آن بر رفع اشکالات و بهبود عملکرد تمرکز می کند.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا