بررسی تخصصی

اپل استدلال کرد که Safari سه مرورگر مختلف برای جلوگیری از مقررات است

اپل اخیراً ادعا کرده است که Safari سه مرورگر مختلف است تا از مقررات در اتحادیه اروپا جلوگیری کند (از طریق ثبت نام).

اپل استدلال کرد که Safari سه مرورگر مختلف برای جلوگیری از مقررات است
این ادعا به عنوان بخشی از پاسخ به اتحادیه اروپا در ماه آگوست، درست قبل از اینکه کمیسیون اروپا بسیاری از iOS، App Store و Safari اپل را به عنوان پلتفرم‌های دروازه‌بان تعیین کرد، مطرح شد. این طبقه بندی به این معنی است که اپل اکنون باید اطمینان حاصل کند که این پلتفرم ها مطابق با الزامات قانون بازارهای دیجیتال هستند، مانند اجازه دادن به موتورهای مرورگر غیر از WebKit و نصب فروشگاه های برنامه شخص ثالث.

اکنون مشخص شده است که اپل پس از اطلاع از اینکه Safari احتمالاً تحت مقررات DMA قرار می‌گیرد، پاسخی رسمی به اتحادیه اروپا ارائه کرد و ادعا کرد که Safari در واقع «سه مرورگر وب مجزا» است. ادعای این شرکت مبتنی بر این استدلال است که Safari برای iOS، iPadOS و macOS کاملاً متفاوت هستند و اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند.

نمونه‌ای که اپل ذکر کرده است، ویژگی نوار کناری سافاری در iPadOS و macOS است که به کاربران امکان می‌دهد برگه‌های باز شده، گروه‌های برگه، نشانک‌ها و تاریخچه مرور را ببینند. از آنجایی که این ویژگی در نسخه Safari برای iOS در دسترس نیست، اپل ادعا کرد که این یک مرورگر کاملا متفاوت است. این شرکت اضافه کرد که هر نسخه از سافاری بسته به دستگاهی که به آن دسترسی دارد، اهداف مختلفی را برای کاربران انجام می دهد.

کمیسیون اروپا در ادامه به این نکته اشاره کرد که عملکرد سافاری و فناوری‌های زیربنایی آن در همه پلتفرم‌ها تقریباً یکسان است. کمیسیون حتی مواد بازاریابی خود اپل را برای ویژگی Continuity خود برجسته می کند، که به نظر می رسد با ادعاهای این شرکت در تناقض است و از برچسب “Same Safari. Different device” استفاده می کند. در نتیجه، کمیسیون ادعای اپل را رد کرد و اصرار داشت که “Safari واجد شرایط به عنوان یک مرورگر وب واحد است، صرف نظر از دستگاهی که از طریق آن به آن سرویس دسترسی دارد.”

اپل اکنون موظف است اطمینان حاصل کند که Safari به الزامات DMA، مانند اجازه دادن به مرورگرهای غیر مبتنی بر WebKit در iOS و iPadOS، پایبند است. شرکت‌هایی که به مقررات جدید پایبند نیستند، با تحقیقات اتحادیه اروپا، جریمه‌های قابل‌توجه و اعمال «راه‌حل‌های رفتاری یا ساختاری» مواجه می‌شوند. این جریمه می تواند 10 درصد از گردش مالی جهانی یک شرکت باشد و برای تکرار تخلف 20 درصد جریمه دارد. سوالاتی در مورد اینکه آیا استدلال اپل در مورد اینکه Safari سه مرورگر مختلف است، مقررات ضد دور زدن DMA را که تقسیم سهم بازار پلتفرم برای جلوگیری از مقررات را ممنوع می‌کند، نقض می‌کند یا خیر، باقی می‌ماند.

توجه: با توجه به ماهیت سیاسی یا اجتماعی بحث در مورد این موضوع، موضوع بحث در انجمن اخبار سیاسی ما قرار دارد. همه اعضای انجمن و بازدیدکنندگان سایت می توانند موضوع را مطالعه و دنبال کنند، اما ارسال پست به اعضای انجمن با حداقل 100 پست محدود می شود.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا