بررسی تخصصی

شکستن شیفت اپل در سال 2024 به خدمات ارتباطی غنی

اپل در اواسط نوامبر اعلام کرد که در سال 2024 از سرویس های ارتباطی غنی (RCS) استفاده خواهد کرد و جایگزین استانداردهای پیام کوتاه و MMS خواهد شد. اخبار اپل شوکه کننده بود زیرا گوگل چندین سال بود که اپل را برای پیاده سازی RCS به شدت تحت فشار قرار داده بود، اما اپل تکان نخورده بود.

apple rcs thumb
این راهنما همه چیزهایی را که باید در مورد RCS بدانید، از جمله نحوه کارکرد آن، نحوه استفاده از آن در دستگاه‌های اپل، چرایی تصمیم اپل برای استفاده از آن در حال حاضر، و مزایایی که می‌توانید انتظار داشته باشید هنگام اضافه شدن پشتیبانی ببینید را توضیح می‌دهد.

RCS توضیح داد

Rich Communication Services یا RCS یک پروتکل ارتباطی است که توسط انجمن GSM توسعه یافته و توسط Google حمایت شده است. به عنوان یک پروتکل ارتباطی، RCS توسط سازندگان و اپراتورهای گوشی‌های هوشمند برای ارائه پیام‌ها، تصاویر و ویدیوهای مبتنی بر متن بین دستگاه‌ها استفاده می‌شود. این اساساً چیزی است که پیام‌های متنی را که با آیفون و سایر دستگاه‌های اپل برای افراد ارسال می‌کنید، تقویت می‌کند.

RCS جایگزینی برای SMS (سرویس پیام کوتاه) و MMS (سرویس پیام چندرسانه ای) است که هر دو برای به اشتراک گذاری داده در شبکه های سلولی استفاده می شوند. RCS ویژگی‌های SMS و MMS را ترکیب می‌کند و قابلیت‌های بیشتری را اضافه می‌کند. این چیزی است که به شما امکان می دهد برای iMessage برای افرادی که آیفون ندارند پیامک ارسال کنید.

ویژگی های RCS

RCS در مقایسه با ویژگی‌های قبلی MMS و SMS مزایای زیادی دارد. بسیاری از پیشرفت‌ها در چت‌های آیفون به اندروید دیده می‌شود، زیرا برای مکالمات بین دارندگان دستگاه‌های اپل، iMessage همچنان پیش‌فرض خواهد بود.

  • پشتیبانی از عکس ها و فیلم های با وضوح بالاتر
  • پشتیبانی از اندازه فایل های بزرگتر و به اشتراک گذاری فایل.
  • پیام های صوتی
  • واکنش‌های ایموجی بین پلتفرمی
  • نشانگرهای تایپ در زمان واقعی
  • رسیدها را بخوانید.
  • امکان ارسال پیام از طریق تلفن همراه یا Wi-Fi (پیامک فقط تلفن همراه است). ارسال پیام RCS از طریق Wi-Fi هزینه ای ندارد.
  • چت های گروهی بهبود یافته
  • امنیت بهتر نسخه گوگل RCS دارای رمزگذاری سرتاسری است که اپل قصد استفاده از آن را ندارد. اپل در عوض با GSMA کار خواهد کرد تا یک شکل امن تر از رمزگذاری را که به صورت بومی در RCS ساخته می شود، توسعه دهد.

RCS در مقابل SMS/MMS

پیام کوتاه یا سرویس پیام کوتاه تقریباً توسط همه تلفن های همراه پشتیبانی می شود و به گونه ای طراحی شده است که به شما امکان ارسال پیام های متنی از دستگاهی به دستگاه دیگر را می دهد. با افزونه سرویس پیام‌رسانی موبایل همراه است که از عکس‌ها، ویدیوها و پیام‌های متنی طولانی‌تر پشتیبانی می‌کند. هر دوی این استانداردها بیش از دو دهه است که وجود داشته اند و از نظر ویژگی ها از برنامه های چت مدرن تر عقب افتاده اند.

RCS اساساً یک نسخه مدرن از SMS/MMS است که اپراتورها و سازندگان تلفن های هوشمند از حدود یک دهه پیش شروع به استفاده از آن کردند، اما پشتیبانی از آن زمان می برد و همه شرکت ها پشتیبانی اضافه نکرده اند (مانند اپل). استانداردهای جهانی (و محدودتر) SMS/MMS نیز در اطراف گیر کرده اند.

شاید یکی از بزرگترین تغییرات نحوه کار SMS/MMS و RCS باشد. SMS و MMS از شرکت مخابراتی پشتیبانی می‌شوند و برای عملکرد به اتصال سلولی نیاز دارند. RCS توسط اپراتورها پشتیبانی می‌شود، اما پیام‌های RCS را می‌توان از طریق اتصال سلولی یا Wi-Fi، مشابه iMessages، ارسال کرد، بنابراین نیازی به اتصال سلولی خاصی وجود ندارد.

RCS در واقع بسیار بیشتر شبیه WhatsApp، iMessage، Messenger و برنامه‌های چت مشابه است، اما در برنامه پیام‌رسانی متنی پیش‌فرض گوشی‌های هوشمند ساخته شده است. از ویژگی‌هایی مانند نشانگرهای تایپ، تصاویر با وضوح بالا، انتقال فایل و تماس‌های ویدیویی پشتیبانی می‌کند که SMS/MMS از آنها استفاده نمی‌کند.

RCS و iMessage

RCS در کنار iMessage کار می کند و جایگزین iMessage نمی شود. برای مکالمات آیفون به آیفون و ارسال پیامک در هر دستگاه اپل به دستگاه اپل دیگر، iMessage پیش‌فرض خواهد بود.

پس از اجرای پشتیبانی RCS، اگر iMessage را در آیفون خود خاموش کنید، احتمالاً در دستگاه‌های پشتیبانی‌شده به صورت پیش‌فرض روی RCS خواهد بود، زیرا استاندارد پیام‌های متنی برای ارتباطات غیرiMessage خواهد بود.

iMessage دقیقاً همانطور که اکنون انجام می دهد بدون هیچ تغییری در ارتباطات بین کاربران دستگاه اپل به کار خود ادامه می دهد.

معنی RCS برای کاربران آیفون

اگر دوستان یا اعضای خانواده دارید که دستگاه اندرویدی دارند، بهبودی در برخی از ناامیدی‌های پیام‌رسانی بین پلتفرم‌ها مشاهده خواهید کرد.

متن‌های گروهی بین کاربران اندروید و آیفون باگ کمتری خواهند داشت و محدودیت‌های یکسانی در اندازه عکس و ویدیو وجود نخواهد داشت که می‌تواند باعث عدم ارسال رسانه شود. عکس‌العمل‌هایی که در آیفون استفاده می‌کنید، معادل واکنش ایموجی در اندروید خواهند بود، بنابراین تپ‌بک‌ها برای اندروید شما که از دوستانتان استفاده می‌کنند گیج‌کننده نخواهد بود.

دریافت‌های خواندن و نشانگرهای تایپ برای ارتباطات آیفون تا اندروید در دسترس خواهند بود و زمانی که RCS عرضه می‌شود، فقط به iMessages آیفون و آیفون محدود نمی‌شوند.

به طور کلی، دارندگان آیفون و کسانی که دیگر دستگاه های اپل دارند، نیازی به فکر کردن به RCS یا نگرانی در مورد آن ندارند. این تغییری است که بدون نیاز به تعامل کاربر در پس‌زمینه اتفاق می‌افتد. ارتباط بین آیفون‌ها تغییر نمی‌کند و بین کاربران آیفون و اندروید، پیام‌رسانی یکسان است، اما از نظر قابلیت اطمینان بهبود یافته است.

RCS و اندروید

مکالمات متنی با کاربران اندرویدی، اصلی ترین روشی است که کاربران آیفون وقتی RCS را تجربه می کنند. RCS تنها زمانی در دسترس خواهد بود که همه شرکت‌کنندگان در مکالمه دارای دستگاه و شرکت مخابراتی باشند که از آن پشتیبانی می‌کند، اما این دستگاه باید بیشتر کاربران Android در ایالات متحده را در بر گیرد.

دستگاه‌های اندرویدی مدتی است که دارای RCS بوده‌اند، زیرا گوگل و سامسونگ چندین سال از آن پشتیبانی می‌کنند و اپل را برای پذیرش آن تحت فشار قرار می‌دهند.

در حال حاضر، اشتراک‌گذاری عکس‌ها و ویدیوها با کاربران اندروید می‌تواند برای یک کاربر آیفون دشوار باشد و گاهی اوقات عکس‌ها و ویدیوها خیلی بزرگ هستند یا ارائه نمی‌شوند. همچنین اغلب مشکلاتی در مکالمات گروهی بین کاربران اندروید و ‌آیفون وجود دارد، چه از نظر ویژگی‌های پشتیبانی شده و چه از نظر پایداری.

صحبت کردن با یک کاربر اندرویدی باید نسبت به زمانی که RCS عرضه می‌شود کمتر دردسرساز باشد، زیرا ویژگی‌هایی مانند واکنش‌های ایموجی پشتیبانی می‌شوند، نشانگرهای تایپ وجود دارد و فایل‌ها و تصاویر نباید ارسال شوند.

حباب های سبز در مقابل حباب های آبی

در حالی که برقراری ارتباط با افراد “حباب سبز” در دستگاه اپل کمتر خسته کننده خواهد بود، رنگ های حباب چت تغییر نمی کند.

مکالمات iMessage همچنان با حباب‌های چت آبی نشان داده می‌شوند و پیام‌های RCS همچنان سبز خواهند بود، مانند پیام‌های SMS/MMS. توجه داشته باشید که SMS و MMS از بین نمی روند. در شبکه‌هایی که از RCS پشتیبانی نمی‌کنند و در شرایطی که RCS در دسترس نیست، همچنان در دسترس خواهند بود.

RCS به همه دستگاه‌های شرکت‌کننده در مکالمه نیاز دارد که از این ویژگی پشتیبانی کنند و شبکه نیز باید از آن پشتیبانی کند. بنابراین اگر به کسی پیام دهید که از شرکت مخابراتی استفاده می‌کند که RCS را پشتیبانی نمی‌کند یا RCS را خاموش کرده است، به پیامک بازمی‌گردد.

نکته ای در مورد رمزگذاری

پیاده‌سازی Google از RCS برای پیام‌های Google از رمزگذاری سرتاسر در دستگاه‌های اندرویدی پشتیبانی می‌کند، اما شایان ذکر است که اپل نمایه جهانی RCS را که توسط انجمن GSM ایجاد شده است و نه نسخه‌ای از RCS که توسط Google اصلاح شده است، استفاده می‌کند. پیام‌های RCS امن‌تر خواهند بود، اما مانند مکالمات iMessage رمزگذاری سرتاسر نخواهند بود، حداقل تا زمانی که به‌روزرسانی‌های استاندارد انجام نشود.

اپل می گوید که قصد دارد با انجمن GSM برای بهبود بیشتر RCS از جمله رمزگذاری بهتر همکاری کند.

RCS در سراسر جهان

گوگل، سامسونگ و همه اپراتورهای ایالات متحده از RCS استفاده کرده‌اند، اما در برخی کشورها، اپراتورهای محلی قبل از اینکه RCS بین آیفون‌ها و سایر دستگاه‌ها فعال شود، باید پشتیبانی اضافه کنند.

چرا اپل اکنون از RCS پشتیبانی می کند؟

گوگل از سال 2022 عملاً از اپل التماس کرده است که از RCS پشتیبانی کند، راه اندازی یک وب سایت، راه اندازی کمپین رسانه های اجتماعی، فیلمبرداری از تبلیغات و راه اندازی بیلبوردها، همه با هدف متقاعد کردن اپل برای پشتیبانی از استاندارد پیام رسانی.

در سپتامبر 2022، تیم کوک گفت که پذیرش RCS اولویتی برای اپل نیست. او گفت: «من نمی‌شنوم که کاربران ما بخواهند در این مرحله انرژی زیادی برای آن صرف کنیم. پس چه چیزی تغییر کرده است؟ کاملاً مشخص نیست، اما مسائل نظارتی احتمالاً در این زمینه نقش داشته است.

اپل در چندین کشور در سراسر جهان بر روی App Store، iMessage و سایر فناوری‌های اختصاصی مورد بررسی قرار گرفته است، بنابراین با اتخاذ یک استاندارد جهانی پیام‌رسانی، اپل تمایل خود را برای پشتیبانی از قابلیت همکاری دستگاه نشان می‌دهد.

در اتحادیه اروپا، قانون‌گذاران در حال تدوین قوانینی هستند که اپل را ملزم می‌کند تا تغییراتی در iMessage ایجاد کند تا آن را در سایر پلتفرم‌ها در دسترس قرار دهد تا کاربران iMessage در دستگاه‌های اپل قفل نشوند. با RCS، iMessage مزایای کمتری خواهد داشت که در بین پلتفرم‌ها در دسترس نیستند، و برابری ویژگی‌های نزدیک‌تر در دستگاه‌های iPhone و Android در دسترس خواهد بود.

چه زمانی اپل RCS را تصویب می کند؟

اپل گفت که قصد دارد RCS را «آخر سال آینده»، یعنی در مقطعی در سال 2024 به کار گیرد. عبارت «آخر» نشان می‌دهد که ممکن است در اواخر سال، شاید در iOS 18، RCS را به کار گیرد، اما تایید نشده است. هنوز

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا