بررسی تخصصی

بررسی: هدفون WH-1000XM5 سونی تا نمی‌شود، اما صدایی بهتر از همیشه دارد

سونی این هفته نسخه به روز شده از هدفون های پرچمدار برتر خود را با قابلیت حذف نویز عرضه کرد. اگر تنها علاقه شما این است که چگونه WH-1000XM5 400 دلاری سونی در برابر AirPods Max 549 دلاری اپل قرار می گیرد، حتماً مقایسه مستقیم ما را بررسی کنید. در ادامه به بررسی مستقل جدیدترین هدفون سونی می پردازیم.

1 عدد سونی xm5
هدفون‌های WH-1000XM4 سونی از زمانی که در آگوست 2020 عرضه شدند، جزو بهترین قوطی‌ها در بازار حذف نویز بیش از حد گوش بوده‌اند، به همین دلیل است که سونی تصمیم گرفته است علی‌رغم انتشار آخرین نسخه، آن‌ها را در خط تولید خود نگه دارد. شما هنوز هم می توانید XM4 را با قیمت 349 دلار خریداری کنید، در حالی که XM5 خرده فروشی با قیمت 399 دلار. اما آیا پرداخت 50 دلار اضافی تجربه شنیداری بهتری را برای شما به ارمغان می آورد؟ پاسخ کوتاه بله است، اما دستاوردهای عملکردی کمتر از پیشگامانه است، و هر تصمیمی برای ارتقاء احتمالاً توسط طراحی بازنگری شده دیکته می شود.

در حالی که XM5 هنوز در گزینه های رنگی مشکی یا نقره ای (خاموش) عرضه می شود، سونی ظاهر و احساس هدفون های پرچمدار سری WH-1000 خود را اصلاح کرده است. در جایی که XM4 دارای بازوهای پوشانده ای است که در دو طرف گوشواره ها قرار می گیرند، XM5 دارای بازوهایی با یک ساقه تکی متصل به فنجان ها هستند که نسبت به نسل قبلی کمی پهن تر و بالشتک تر هستند.

3 سونی xm5

هدفون سونی WH-1000XM5 در سمت راست نشان داده شده است

در جاهای دیگر، سونی سوراخ‌های میکروفون را به سر کاربر نزدیک‌تر کرده است تا صدای باد را در هنگام بیرون از منزل کاهش دهد. هدبند نیز کمی نازک‌تر شده است و این تغییرات سبک تمیزتری را ایجاد می‌کند که به طور مبهمی یادآور Bose 700 است. وزن هدفون چندان کاهش نیافته است (250 گرم در مقابل 254 گرم XM4) اما قوطی‌های سونی هنوز فاصله زیادی دارند. سبک تر از ایرپاد مکس اپل (384 گرم).

2 عدد سونی xm5


به طور کلی XM5 پلاستیکی‌تر از مدل‌های قبلی خود به نظر می‌رسد، اما در دست احساس استحکام بیشتری می‌کنند. این می تواند به این دلیل باشد که نقاط محوری کمتر و در نتیجه نقاط ضعف بالقوه کمتری وجود دارد، اما در هر صورت تفاوت ها هنگام تنظیم فنجان ها اعتماد به نفس را القا می کنند و حتی پس از چندین ساعت استفاده متوالی از آنها احساس راحتی می کنند.

8 سونی xm5


یکی از پیامدهای بارز طراحی مجدد این است که هدفون ها مانند XM4 تا نمی شوند، که باعث شده سونی یک کیف حمل بزرگتر و کمتر قابل حمل ارائه کند. بدون زیاد کردن تفاوت در اندازه، باید گفت که این به نظر کاهش رتبه است، به خصوص زمانی که عادت دارید XM4 خود را در یک محفظه کوچک و نه در قسمت اصلی کیف خود قرار دهید. صرف نظر از اینکه چه تعداد از مردم قصد دارند این هدفون را در خانه نگه دارند، نمی توان از این واقعیت که قوطی های حذف کننده نویز برای مسافرت یا رفت و آمد ساخته شده اند، دوری کرد، همانطور که بازاریابی سونی واقعاً نشان می دهد.

7 سونی xm5


از نظر سونیک، سونی درایورهای 40 میلی‌متری XM4 را حذف کرده و آنها را با درایورهای 30 میلی‌متری جایگزین کرده است. تفاوت به سختی قابل مشاهده است، و شما باید تمام توجه خود را به کار بگیرید تا آنها را از هم تشخیص دهید، اما فرکانس های باس پایین در صدای XM5 بیشتر ظاهر می شود، در حالی که محدوده میانی به طرز شگفت انگیزی متعادل است، اوج ها همچنان در آهنگ های ساز می درخشند. و کل تجربه آن صحنه صوتی جادار و دقیق را حفظ می کند که دارندگان XM4 با آن آشنا خواهند بود.

مانند قبل، هدفون ها از LDAC برای ارائه صدای با وضوح بالا با توجه به دستگاه منبع صحیح استفاده می کنند، در حالی که کدک های SBC، aptX/aptX HD، و AAC همگی پشتیبانی می شوند، همانطور که ارتقاء مقیاس DSEE Extreme برای صدای فشرده پشتیبانی می شود. جلوه صدای فضایی 360 Reality Audio سونی نیز وجود دارد، و افکت برای کسانی که این نوع چیزها را دوست دارند واضح و فراگیر است. پیوریست ها همچنین می توانند کابل ارائه شده را به جک 3.5 میلی متری وصل کنند.

در مورد حذف نویز، سونی از همان پردازنده QN1 استفاده می‌کند که در XM4 استفاده می‌کند، به این معنی که شما هنوز مجموعه کاملی از گزینه‌های NC تطبیقی ​​را در اختیار دارید. برنامه Sony Headphones Connect را فعال کنید و می‌توانید به صورت دستی نوار لغزنده‌ای را بکشید که درجه حذف نویز را تغییر می‌دهد و به شما امکان می‌دهد حداکثر ایزوله، کاهش صدای باد را انتخاب کنید یا از بین 20 سطح میرایی محیطی متفاوت انتخاب کنید.

4 سونی xm5


این برای یافتن محدوده ایده‌آل NC در حالی که ساکن هستید عالی است، اما می‌توانید هنگام حرکت به کنترل صدای تطبیقی ​​تغییر دهید و پردازنده QN1 داخلی به همان اندازه خوب عمل می‌کند و به طور خودکار وارونه مربوطه را تنظیم می‌کند. فرکانس هایی برای جلوگیری از هر گونه صداهای محیطی که سر راه شما قرار می گیرد.

علاوه بر این، سونی تعداد میکروفون‌ها را به هشت عدد افزایش داده است (چهار عدد بیشتر از مدل قبلی) و آن‌ها را به موقعیتی که سونی می‌گوید بهینه‌تر برای کاهش نویزهای فرکانس بالا است، منتقل کرده است و حق با آن‌ها خواهد بود. صداهای با فرکانس پایین مانند موتورهای جت و ترافیک مانند قبل از بین می‌رود، اما XM5 بهتر است در یک کافی‌شاپ شلوغ یا در رفت‌وآمد، صحبت‌های پس‌زمینه را قطع کند.

همچنین صدای محیط در تماس‌های صوتی کاهش می‌یابد که برای هدفون‌های روی گوش به اندازه کافی مناسب است. من یک جفت AirPods Max را در دست نداشتم تا بتوانم به طور مستقیم تراشه‌های NC XM5 را مقایسه کنم، اما حالت شفافیت در AirPods Pro کمی بهتر از آن چیزی است که سونی مدیریت کرده است. در غیر این صورت، این قوطی‌های حذف‌کننده صدا قطعاً با بهترین‌هایشان در آنجا هستند.

6 سونی xm5


یکی از مواردی که در مدل قبلی XM5 وجود ندارد، دکمه بهینه سازی است که از ویژگی بهینه ساز شخصی NC استفاده می کند که نویز محیط را نمونه برداری می کند و طیف وسیع تری از صداها را با فرکانس های معکوس مربوطه لغو می کند. فعال کردن این ویژگی در XM4 باعث می‌شود بلندگوهای هدفون یک سری صداهایی را منتشر کنند که بین میکروفون‌ها به جلو و عقب باز می‌گردند تا شکل سر شما را تجزیه و تحلیل کنند، بفهمند موهای بزرگی دارید، عینک می‌زنید و غیره. سونی می‌گوید این کار اکنون به‌طور خودکار و در پس‌زمینه انجام می‌شود، و نمی‌توانم بگویم که تجسم آن را که به صورت دستی فعال می‌شود از دست داده‌ام.

وقتی صحبت از عمر باتری به میان می‌آید، سونی با استفاده از همان 30 ساعت عمر باتری بی‌سیم با ANC مشابه XM4 و 40 ساعت با ANC خاموش (10 ساعت بیشتر از مدل قبلی) تحت تأثیر قرار می‌گیرد. علاوه بر این، سونی در بخش Power Delivery پیشرفت کرده است و اکنون می‌توانید با شارژر USB-C عرضه‌شده، تنها از سه دقیقه سه ساعت پخش کنید. XM5 همچنین از چند نقطه پشتیبانی می کند، بنابراین می توانید همزمان به دو دستگاه متصل شوید، اما مانند XM4 به دلایلی نمی توانید از این ویژگی و LDAC به طور همزمان استفاده کنید.

5 سونی xm5


مانند قوطی‌های قبلی در محدوده WH-1000X، دو دکمه روی فنجان گوش چپ، قدرت و ویژگی‌های حذف نویز/صدای محیط را کنترل می‌کنند. مانند قبل، دکمه پاور را می توان به سرعت برای به روز رسانی سطح باتری فشار داد و با فشار طولانی، دنباله جفت شدن فعال می شود. کاسه گوش سمت راست دارای پشتی حساس به لمس است که به ضربه ها و کشیدن انگشت برای کنترل پخش موسیقی، رد شدن از آهنگ ها، تغییر صدا و فراخوانی دستیار مجازی دلخواه شما پاسخ می دهد. مانند اکثر پدهای حرکتی هدفون مدرن، می توان از آن برای برقراری تماس نیز استفاده کرد.

خط پایین

سونی مجبور نبود XM5 را دوباره طراحی کند، اما واقعیت این است که این هدفون‌ها بیشتر مطابق با زیت‌گیست کنونی به نظر می‌رسند – قوطی‌های ظریف و باریک که شیک به نظر می‌رسند و در عین حال عملکرد صوتی را حفظ می‌کنند که هدفون‌های پرچم‌دار سونی به آن مشهور شده‌اند. به طور کلی، تعمیرات اساسی در طراحی مثبت است، اما اگر مسافر مکرر هستید، حجم اضافه ای که به همراه تا نشدن آن به وجود می آید ممکن است برای شما کافی باشد.

اگر در حال حاضر یک جفت XM4 دارید، تفاوت بین آنها و XM5 به اندازه ای نیست که نیاز به ارتقاء داشته باشد (من به طور کلی از مدل خودم راضی هستم). با این حال، سونی بر روی موفقیت مدل قبلی بدون مصالحه زیاد بنا شده است، و اگر به دنبال یک جفت هدفون حذف نویز با کارایی بالا با سونیک مناسب هستید، من فقط می‌توانم آنها را توصیه کنم.

WH1000XM5 12


هدفون سونی WH-1000XM5 امروز از وب سایت سونی و در آمازون با قیمت 399 دلار قابل سفارش است.

توجه: سونی MacRumors را با هدفون WH-1000XM5 به منظور این بررسی ارائه کرده است. هیچ هزینه جبران خسارت دیگری دریافت نشد. MacRumors یک شریک وابسته با آمازون است. وقتی روی پیوندی کلیک می‌کنید و خرید می‌کنید، ممکن است مبلغی جزئی دریافت کنیم که به ما کمک می‌کند تا سایت را فعال نگه داریم.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا