بررسی تخصصی

اپل و گوگل بر اساس لایحه جدید مصرف کننده دیجیتال بریتانیا ممکن است با جریمه های زیادی روبرو شوند

سازمان رقابت و بازار بریتانیا (CMA) لایحه جدیدی را ارائه کرده است که به آن اجازه می دهد تا چندین میلیارد پوند جریمه هایی را برای شرکت های بزرگ فناوری مانند اپل به دلیل نقض قوانین خود اعمال کند.

بنر آبی فروشگاه اپلیکیشن انگلستان ثابت شد
بر اساس بیانیه مطبوعاتی دولت، این لایحه چند وجهی برای ترویج رقابت و حمایت از مصرف کنندگان با دادن اختیارات به CMA برای مقابله با “سلطه بیش از حد” شرکت های فناوری طراحی شده است.

شرکت‌های فناوری که در نظر گرفته می‌شوند دارای «وضعیت بازار استراتژیک» در خدمات دیجیتال کلیدی هستند، ملزم به رعایت قوانین آن خواهند بود، در غیر این صورت واحد بازارهای دیجیتال آژانس (DMU) می‌تواند آنها را با جریمه‌های قابل توجهی محکوم کند.

CMA نامی از شرکت‌هایی که دارای “وضعیت بازار استراتژیک” هستند را رصد نکرده است، اما یک آستانه اعمال می‌شود به این معنی که تنها شرکت‌هایی با گردش مالی جهانی بالاتر از 25 میلیارد پوند یا گردش مالی در بریتانیا بالای 1 میلیارد پوند، در حوزه فعالیت خواهند بود. اپل، گوگل و آمازون احتمالاً تحت این تعریف قرار می گیرند.

دولت می‌گوید DMU می‌تواند از چنین شرکت‌هایی بخواهد که در مورد نحوه عملکرد فروشگاه‌های اپلیکیشن و سیستم‌های بازبینی شفاف‌تر عمل کنند و آژانس بسته به موقعیت، قدرت باز کردن بازار خاصی را خواهد داشت. برای مثال، می‌توان به اپل گفت که به کاربران آیفون و آی‌پد اجازه می‌دهد برنامه‌ها را از فروشگاه‌های برنامه جایگزین دانلود کنند، یا اگر موتور جستجویی مانند گوگل بود، می‌توان آن‌ها را مجبور کرد که داده‌های خود را برای رقبا باز کنند.

این قانون همچنین “تله های اشتراک” را هدف قرار می دهد، جایی که مشاغل لغو قرارداد را برای مصرف کنندگان دشوار می کنند. بر اساس قوانین جدید، شرکت‌ها باید به مصرف‌کنندگان یادآوری کنند که یک آزمایش رایگان یا پیشنهاد مقدماتی کم‌هزینه به پایان می‌رسد و اطمینان حاصل کنند که می‌توان قرارداد را به روشی مقرون‌به‌صرفه و ساده کنار گذاشت.

اگر شرکت ها قوانین تعیین شده برای خود را رعایت نکنند، DMU این قدرت را خواهد داشت که آنها را تا 10٪ از گردش مالی جهانی خود جریمه کند و مدیران ارشد را شخصاً مسئول اطمینان از اینکه شرکت آنها با درخواست های DMU مطابقت دارد، می کند. به عنوان یک رقم بزرگ، اپل 283 میلیارد دلار درآمد برای سال 2022 به دست آورد، بنابراین هر جریمه فرضی می تواند تا 28.3 میلیارد دلار ارزش داشته باشد.

کوین هالین راک، وزیر بازرگانی و تجارت، گفت: «از سوء استفاده از قدرت توسط غول‌های فناوری، تا بررسی‌های جعلی، کلاهبرداری‌ها و مواردی مانند گرفتار شدن در دام اشتراک – مصرف‌کنندگان لایق بهتری هستند». “قوانین جدیدی که امروز ارائه می کنیم، CMA را برای اجرای مستقیم قانون مصرف کننده، تقویت رقابت در بازارهای دیجیتال و اطمینان از حفظ پول نقدی که به سختی به دست آورده اند، تضمین می کند.”

از سال 2021، این لایحه از روز سه شنبه در مجلس بررسی می شود و اقدامات جدید پس از تصویب مجلس، مشروط به قوانین ثانویه و انتشار دستورالعمل اجرایی می شود.

توجه: با توجه به ماهیت سیاسی یا اجتماعی بحث در مورد این موضوع، موضوع بحث در انجمن اخبار سیاسی ما قرار دارد. همه اعضای انجمن و بازدیدکنندگان سایت می توانند موضوع را مطالعه و دنبال کنند، اما ارسال پست به اعضای انجمن با حداقل 100 پست محدود می شود.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا