بررسی تخصصی

قاضی طرح اپل برای پرداخت 50 میلیون دلار برای حل و فصل شکایت صفحه کلید پروانه را تایید کرد

طرح اپل برای پرداخت 50 میلیون دلار برای حل و فصل یک دعوای حقوقی طولانی مدت در مورد صفحه کلید معیوب پروانه ای امروز تایید اولیه را از یک قاضی فدرال کالیفرنیا دریافت کرد (از طریق قانون 360). این پرداخت شامل 13.6 میلیون دلار هزینه وکالت، حداکثر 2 میلیون دلار هزینه دادرسی و 1.4 میلیون دلار هزینه مدیریت تسویه حساب می شود که بقیه آن بین اعضای کلاس توزیع می شود.

صفحه کلید پروانه ای مک بوک پرو
این شکایت که به سال 2018 بازمی گردد، مشتریانی در کالیفرنیا، فلوریدا، ایلینوی، میشیگان، نیوجرسی، نیویورک و واشنگتن را در بر می گیرد که شکایت داشتند که اپل به خوبی از مکانیزم صفحه کلید معیوب استفاده شده در دستگاه های مک بوک پرو بین سال های 2015 تا 2019 آگاه بوده است. شکایت ادعا کرد که اپل این نقص را از مصرف کنندگان پنهان کرده است تا به فروش دستگاه ها ادامه دهد.

اپل در سال‌های 2015 و 2016 صفحه کلید پروانه‌ای را به دستگاه‌های مک‌بوک، مک‌بوک ایر و مک‌بوک پرو اضافه کرد و ادعا کرد که این صفحه‌کلید حس و ثبات بالاتری از کلید ارائه می‌دهد و در عین حال طراحی نازک‌تری را نیز ارائه می‌دهد. مدت زیادی پس از راه اندازی کیبورد پروانه ای اولیه مک، مشتریان متوجه شدند که مستعد شکست هستند.

هزاران نفر با کلیدهای تکراری، کلیدهای چسبنده و کلیدها با مشکل مواجه شدند که در غیر این صورت با ورود گرد و غبار و ذرات دیگر به مکانیسم پروانه از کار افتادند. این شکایات منجر به جنجال بزرگی در مورد فناوری پروانه شد و اپل در ژوئن 2018 برنامه تعمیر صفحه کلید را راه اندازی کرد.

برنامه تعمیر تنها چهار سال مدل‌های مک‌بوک، مک‌بوک پرو و ​​مک‌بوک ایر را پوشش می‌داد و اپل فقط صفحه‌کلید پروانه‌ای را با صفحه‌کلید پروانه‌ای دیگر جایگزین می‌کرد، بنابراین برخی از مشتریان خرابی‌های تکراری داشتند که در نهایت دیگر پوشش داده نشد. در این دادخواست ادعا شده بود که برنامه تعمیر اپل به این دلیل کافی نبود.

اپل سعی کرد مکانیسم پروانه را تکرار کند تا دوام بیشتری داشته باشد، بنابراین در کل سه نسل صفحه کلید پروانه ای وجود داشت، اما همه آنها مستعد شکست بودند. اپل مجبور شد صفحه‌کلیدهای پروانه‌ای را با صفحه‌کلیدهای سوئیچ قیچی مطمئن‌تر جایگزین کند، در حالی که این شرکت آخرین صفحه‌کلید پروانه‌ای را در سال 2020 حذف کرد. اکنون همه مک‌ها از مکانیزم سوئیچ قیچی استفاده می‌کنند که مشکلات مشابهی را تجربه نمی‌کنند.

پروانه قیچی


اپل ابتدا در اواسط سال 2022 با این توافق موافقت کرد، اما اکنون تایید اولیه از قاضی ناظر پرونده را دریافت کرده است. جوایز به مشتریان از محل تسویه حساب بر اساس تعداد تعمیرات مورد نیاز خواهد بود، با مبالغ تا 395 دلار برای کسانی که دو یا چند جلد صفحه اصلی تعویض کرده اند.

دارندگان مک که جایگزین صفحه کلید پروانه ای دریافت کرده اند، اواخر دسامبر شروع به دریافت اعلامیه های کلاس خواهند کرد.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا