بررسی تخصصی

تسویه 50 میلیون دلاری اپل در مورد صفحه کلید معیوب مک بوک: آنچه باید بدانید

اوایل این هفته، اپل با پرداخت 50 میلیون دلاری در یک دعوی حقوقی موافقت کرد که ادعا می‌کرد صفحه کلید پروانه‌ای که در برخی از مدل‌های مک بوک، مک بوک ایر و مک بوک پرو استفاده می‌شود معیوب است، که می‌تواند منجر به مشکلات استفاده شود.

آیفیکسیت پروانه کیبورد مک

تصویر از طریق iFixit

توافق هنوز نیاز به تایید نهایی دادگاه دارد. در همین حال، در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد توافقی که در حال حاضر پیشنهاد شده است، بدانید.

مشتریان واجد شرایط

تسویه حساب پیشنهادی برای هر فردی اعمال می شود که هر سه معیار را داشته باشد:

 • هر گونه مک بوک، مک بوک ایر یا مک بوک پرو مجهز به صفحه کلید پروانه ای را بین سال های 2015 تا 2019 در ایالات متحده خریداری کرده اید (به استثنای اهداف فروش مجدد)
 • تعمیر صفحه کلید واجد شرایط را از اپل یا ارائه دهنده خدمات مجاز اپل دریافت کرده اید
 • تعمیر مشکلات صفحه کلید شما را حل نکرد

شکایت دسته جمعی در مورد مدل های مک بوک فروخته شده در خارج از ایالات متحده اعمال نمی شود.

مدل های مک بوک واجد شرایط

 • مک بوک (رتینا، 12 اینچی، اوایل 2015)
 • مک بوک (رتینا، 12 اینچی، اوایل 2016)
 • مک بوک (رتینا، 12 اینچی، 2017)
 • مک بوک ایر (رتینا، 13 اینچی، 2018)
 • مک بوک ایر (رتینا، 13 اینچی، 2019)
 • مک بوک پرو (13 اینچی، 2016، دو پورت Thunderbolt 3)
 • مک بوک پرو (13 اینچی، 2017، دو پورت Thunderbolt 3)
 • مک بوک پرو (13 اینچی، 2019، دو پورت Thunderbolt 3)
 • مک بوک پرو (13 اینچی، 2016، چهار پورت Thunderbolt 3)
 • مک بوک پرو (13 اینچی، 2017، چهار پورت Thunderbolt 3)
 • مک بوک پرو (15 اینچی، 2016)
 • مک بوک پرو (15 اینچی، 2017)
 • مک بوک پرو (13 اینچی، 2018، چهار پورت Thunderbolt 3)
 • مک بوک پرو (15 اینچی، 2018)
 • مک بوک پرو (13 اینچی، 2019، چهار پورت Thunderbolt 3)
 • مک بوک پرو (15 اینچی، 2019)

برای شناسایی مک خود، روی لوگوی اپل در گوشه سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید و در منوی کشویی روی «About This Mac» کلیک کنید.

مبالغ پرداخت

اعضای کلاس واجد شرایط ممکن است بتوانند پرداختی تا سقف 395 دلار از اپل دریافت کنند، اما این بستگی به تعداد افراد ارسال ادعا و سایر عوامل دارد.

 • اعضای کلاسی که طی چهار سال پس از خرید یک مدل مک بوک واجد شرایط، بر اساس سوابق اپل، دو یا چند جایگزین از Apple یا یک ارائه‌دهنده خدمات مجاز دریافت کرده‌اند، طبق تسویه حساب پیشنهادی، بدون نیاز به ارائه ادعا، به‌طور خودکار پرداخت خواهند شد. . مبلغ پرداختی اپل به هر یک از اعضای کلاس در این گروه بین 300 تا 395 دلار برآورد شده است.
 • اعضای کلاسی که ظرف چهار سال پس از خرید یک مدل مک‌بوک واجد شرایط، یک کیس برتر را از اپل یا یک ارائه‌دهنده خدمات مجاز دریافت کرده‌اند، و در فرم ادعایی تأیید می‌کنند که تعمیر مشکلات صفحه‌کلید آنها را حل نکرده است، تخمین زده می‌شود که تا ۱۲۵ دلار دریافت کنند. .
 • اعضای کلاسی که ظرف چهار سال پس از خرید یک مدل مک‌بوک واجد شرایط، یک یا چند تعویض کلاهک کلید (اما بدون تعویض کیس بالا) از اپل یا یک ارائه‌دهنده خدمات مجاز دریافت کرده‌اند و گواهی می‌دهند که تعمیر مشکلات صفحه‌کلید آنها را حل نکرده است، تخمین زده می‌شود. تا 50 دلار دریافت کنید.

اگر سابقه تعمیر را از اپل یا یک ارائه‌دهنده خدمات مجاز اپل دریافت کرده‌اید، مشخص می‌کند که آیا تعویض کیس بالایی دریافت کرده‌اید یا درپوش کلید. قاب بالایی به اجزایی از جمله صفحه کلید مک بوک، پد لمسی، باتری چسبانده شده و بلندگوها اشاره دارد. کلاهک کلید به کلیدهای جداگانه اشاره دارد.

طبق تسویه پیشنهادی، هر یک از 12 شاکی/نماینده کلاس تا 5000 دلار به عنوان جایزه برای زمان و تلاش خود دریافت خواهند کرد و وکلا تا 30 درصد از صندوق تسویه حساب به عنوان حق الوکاله دریافت خواهند کرد.

پرداخت های تسویه حساب فقط برای اعضای کلاسی که تعمیرات انجام شده توسط Apple یا ارائه دهنده خدمات مجاز اپل را دریافت کرده اند، در دسترس است. این تسویه حساب برای تعمیرات انجام شده توسط ارائه دهندگان تعمیرات شخص ثالث غیرمجاز یا سایر هزینه های خارج از جیب، طبق توافقنامه پیشنهادی، بازپرداختی را ارائه نمی دهد.

درخواست حذف

همه افرادی که مطابق با توصیف کلاس پیشنهادی هستند، حق دارند خود را از تسویه حساب کنار بگذارند. با کنار گذاشتن خود از تسویه حساب، شما واجد شرایط دریافت پرداختی به عنوان بخشی از تسویه حساب نیستید، اما حقوق فردی خود را برای شکایت از اپل به خاطر همان اتهامات ذکر شده در دعوای حقوقی دسته جمعی حفظ می کنید.

اعضای کلاس می‌توانند از طریق وب‌سایت تسویه حساب آینده یا از طریق پست ایالات متحده به مدیر شهرک درخواست حذف کنند. مهلت حذف 95 روز پس از تایید اولیه تسویه حساب خواهد بود.

اپل هر گونه اشتباهی را رد می کند

علیرغم موافقت با تسویه حساب 50 میلیون دلاری، اپل گفت که طبق توافق پیشنهادی، تمام اتهامات مطرح شده در دادخواست را رد می کند:

اپل تمام اتهامات مطرح شده در دادخواست را رد می کند، معیوب بودن مک بوک ها را رد می کند، و انجام هر کاری نامناسب یا غیرقانونی را رد می کند. اپل در این مورد دفاعیه های متعددی را در برابر ادعاها ارائه می کند. راه حل پیشنهادی برای حل این پرونده اعتراف به گناه یا تخلف از هر نوع توسط اپل نیست.

با این حال، اپل به این نتیجه رسید که برای جلوگیری از هزینه‌های زمانی اضافی و حقوقی مربوط به دعاوی طولانی‌مدت، توافق «به نفع آن است».

با توجه به توافق، دادگاه به نفع اپل یا شاکیان تصمیمی اتخاذ نکرد.

مراحل بعدی

اگر و زمانی که حل و فصل پیشنهادی تایید نهایی را توسط دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای ناحیه شمالی کالیفرنیا دریافت کرد، یک وب سایت حل و فصل ایجاد می شود که در آن اعضای کلاس می توانند ادعایی را ارائه دهند، درخواستی برای حذف ارسال کنند و اطلاعات بیشتری کسب کنند.

اپل آدرس ایمیل هر یک از اعضای کلاس را که برای آنها آدرس ایمیل در پرونده دارد، به مدیر تسویه حساب ارائه می دهد. سپس مدیر تسویه حساب به موقع اعضای کلاس را از طریق ایمیل مطلع خواهد کرد. برخی از اعضای کلاس ممکن است از طریق پست ایالات متحده نیز مطلع شوند. اگر اخطاری دریافت نکردید اما توضیحات کلاس پیشنهادی را رعایت کردید، امکان ارسال یک ادعا از طریق وب سایت تسویه حساب یک بار وجود دارد.

جلسه نهایی برای تصمیم گیری در مورد عادلانه بودن تسویه حساب حداقل 130 روز پس از تایید اولیه تسویه حساب برگزار می شود، بنابراین احتمالاً چندین ماه تا نهایی شدن کارها و شروع پرداخت ها به اعضای کلاس باقی مانده است.

برنامه خدمات صفحه کلید رایگان اپل

در سال 2018، اپل پس از اینکه تشخیص داد که «درصد کمی» از صفحه کلیدها در برخی از مدل‌های MacBook، MacBook Air و MacBook Pro ممکن است یک یا چند مورد از رفتارهای زیر را نشان دهند، برنامه خدمات صفحه کلید را راه‌اندازی کرد:

 • حروف یا شخصیت ها به طور غیرمنتظره ای تکرار می شوند
 • حروف یا کاراکترها ظاهر نمی شوند
 • کلید(ها) احساس “چسبندگی” می کنند یا به شیوه ای ثابت پاسخ نمی دهند

به عنوان بخشی از این برنامه در سراسر جهان، اپل یا یک ارائه دهنده خدمات مجاز اپل، صفحه کلیدهای مک بوک، مک بوک ایر و مک بوک پرو واجد شرایط را به صورت رایگان تا چهار سال پس از اولین خرده فروشی نوت بوک آسیب دیده تعمیر می کند. با این حال، مشکل برنامه تعمیر این است که اپل صفحه کلید پروانه ای را با صفحه کلید پروانه ای دیگر جایگزین می کند، به این معنی که ممکن است همان مشکلات در طول زمان دوباره تکرار شوند.

اپل می گوید مشتریانی که معتقدند مک بوک آنها تحت تاثیر این مشکل قرار گرفته و برای تعمیر کیبوردشان پول پرداخت کرده اند، می توانند برای بازپرداخت وجه با اپل تماس بگیرند.

در مارس 2019، اپل بابت این موضوع عذرخواهی کرد. یکی از سخنگویان اپل گفت: “ما آگاه هستیم که تعداد کمی از کاربران با کیبورد پروانه ای نسل سوم خود مشکل دارند و از این بابت متاسفیم.” روزنامه وال استریت. “اکثریت قریب به اتفاق مشتریان نوت بوک مک تجربه مثبتی با صفحه کلید جدید دارند.”

اپل با مک‌بوک پرو 16 اینچی در نوامبر 2019، صفحه‌کلید پروانه‌ای را کنار گذاشت و به استفاده از صفحه‌کلید قیچی مطمئن‌تر بازگشت. اپل دیگر هیچ مکی با کیبورد پروانه ای نمی فروشد و به سال ها شکایت پایان می دهد.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا