بررسی تخصصی

اپل با اقدام کلاسی ادعا می کند که کاربران را با وجود تضمین حریم خصوصی ردیابی می کند

گزارش ها حاکی از آن است که اپل با یک طرح دعوی کلاسی فدرال مواجه است که ادعا می کند فعالیت های تلفن همراه کاربران را بدون رضایت آنها و با وجود تضمین حفظ حریم خصوصی، برخلاف قانون تجاوز به حریم خصوصی کالیفرنیا، ثبت می کند. بلومبرگ.

appleprivacyad پاک شد
در شکایتی که توسط شهروند نیویورک و مالک آیفون 13 الیوت لیبمن ارائه شده است، اپل متهم به تضمین “کاملا نادرست” است مبنی بر اینکه کاربران کنترل اطلاعاتی را که هنگام استفاده از برنامه های آیفون موجود در آن به اشتراک می گذارند، کنترل می کنند.

به طور خاص، دعوای کلاسی ادعا می‌کند که گزینه‌های دستگاه تلفن همراه اپل برای غیرفعال کردن اشتراک‌گذاری تجزیه و تحلیل دستگاه و انصراف از تنظیماتی مانند «اجازه دادن به برنامه‌ها برای درخواست ردیابی» هیچ مانعی برای جلوگیری از ادامه جمع‌آوری داده‌های مربوط به مرور و فعالیت کاربران توسط اپل نمی‌کند. برای اهداف کسب درآمد از شکایت:

اپل داده‌های تحلیلی – از جمله تاریخچه مرور و اطلاعات فعالیت – را ضبط، ردیابی، جمع‌آوری و کسب درآمد می‌کند، صرف نظر از اینکه مصرف‌کنندگان چه اقدامات حفاظتی یا «تنظیمات حریم خصوصی» را برای محافظت از حریم خصوصی خود انجام می‌دهند. حتی زمانی که مصرف کنندگان دستورالعمل های خود اپل را دنبال می کنند و «Allow Apps to Request to Track» و/یا «Share» را خاموش می کنند. [Device] با این وجود، اپل در مورد کنترل‌های حریم خصوصی خود، به ثبت استفاده از برنامه، ارتباطات مرور برنامه و اطلاعات شخصی کاربران در برنامه‌های اختصاصی اپل، از جمله App Store، Apple Music، Apple TV، Books و Stocks ادامه می‌دهد.

این شکایت برای اثبات ادعاهای خود به یک مورد اخیر اشاره می کند Gizmodo گزارشی که کار محققان امنیتی در شرکت نرم افزاری Mysk را پوشش می دهد. در اوایل این ماه، محققین تامی مایسک و طلال حاج باکری ادعا کردند که شواهدی پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد کنترل تجزیه و تحلیل و تنظیمات ضد ردیابی هیچ تأثیر آشکاری بر جمع‌آوری داده‌های اپل در برنامه‌های سهام فوق ندارد.

به عنوان مثال، به گفته محققان، برنامه App Store به طور مداوم داده‌های استفاده زیادی را در زمان واقعی جمع‌آوری می‌کند، از جمله ضربه‌های کاربر، برنامه‌های جستجو شده، تبلیغات مشاهده‌شده و مدت زمانی که کاربر به هر برنامه خاصی نگاه می‌کند. علاوه بر این جزئیات، اپل همچنین می‌تواند جزئیات معمولی روش‌های اثرانگشت دستگاه، از جمله شماره شناسه، مدل دستگاه، وضوح صفحه نمایش، زبان‌های صفحه‌کلید نصب‌شده و نوع اتصال اینترنت را جمع‌آوری کند.

در مثالی دیگر، محققان Mysk گفتند که اپلیکیشن Stocks لیستی از سهام مشاهده شده، سهام مشاهده شده یا جستجو شده (از جمله مهرهای زمانی) و همچنین رکوردی از مقالات خبری مشاهده شده در برنامه را برای اپل ارسال کرده است. گفته می‌شود که این اطلاعات از طریق یک انتقال جدا از ارتباط iCloud که برای همگام‌سازی داده‌های کاربر بین دستگاه‌ها ضروری است، به یک آدرس وب ارسال می‌شود.

Mysk گفت: «انصراف یا خاموش کردن گزینه‌های شخصی‌سازی، میزان تجزیه و تحلیل دقیقی که برنامه ارسال می‌کرد را کاهش نداد. Gizmodo. من همه گزینه‌های ممکن را غیرفعال کردم، یعنی تبلیغات شخصی‌سازی‌شده، توصیه‌های شخصی‌سازی‌شده، و اشتراک‌گذاری داده‌های استفاده و تجزیه و تحلیل‌ها.»

محققان این یافته ها را با استفاده از یک آیفون جیلبریک شده با iOS 14.6 کشف کردند. قابل ذکر است، در حالی که تیم فعالیت مشابه آیفون را روی یک تلفن غیر جیلبریک دارای iOS 16 کشف کرد، داده‌ها رمزگذاری شده بودند و بنابراین نمی‌توانیم دقیقاً چه چیزی را در آن وجود داشته باشد. با این حال، این محدودیت مانع از اقامه دعوی در این یافته ها نشده است.

در شکایت آمده است: «اپل از طریق تجارت و ردیابی و جمع‌آوری داده‌های فراگیر و غیرقانونی خود، حتی صمیمی‌ترین و شرم‌آورترین جنبه‌های استفاده از اپلیکیشن کاربر را نیز می‌داند – صرف نظر از اینکه کاربر پیشنهاد توهمی اپل برای خصوصی نگه داشتن چنین فعالیت‌هایی را می‌پذیرد یا خیر. ما برای اظهار نظر با اپل تماس گرفته‌ایم و در صورت شنیدن پاسخ، این مقاله را به‌روزرسانی خواهیم کرد.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا