بررسی تخصصی

اپل با شکایت 1 میلیارد دلاری ضد انحصار انگلیس به دلیل هزینه های فروشگاه App روبرو است

طبق گزارش‌ها، اپل هدف شکایت دسته جمعی 785 میلیون پوندی (1 میلیارد دلاری) از طرف بیش از 1500 توسعه‌دهنده در بریتانیا به خاطر هزینه‌های اپ استور خود قرار گرفته است. TechCrunch.

بنر آبی فروشگاه اپلیکیشن انگلستان ثابت شد
این شکایت اپل را به سوء استفاده از موقعیت مسلط با اخذ کارمزد 15 تا 30 درصدی از فروش درون‌برنامه‌ای در اپ استور متهم می‌کند، سیاستی که توسط قانون‌گذاران ضدتراست در کشورهای دیگر مورد انتقاد قرار گرفته است.

همچنین استدلال می‌کند که مصرف‌کنندگان بریتانیایی از دست می‌دهند زیرا توسعه‌دهندگان از پولی که می‌توان برای تحقیق و توسعه برای کمک به ایجاد نوآوری برنامه‌ها صرف کرد، محروم می‌شوند.

این شکایت توسط شان انیس، استاد مرکز سیاست رقابت در دانشگاه آنگلیای شرقی، به نمایندگی از توسعه دهندگان اپلیکیشن مطرح شده است.

انیس در بیانیه‌ای گفت: «هزینه‌های اپل برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها بیش از حد است و تنها به دلیل انحصار آن در توزیع برنامه‌ها بر روی آیفون‌ها و آی‌پدها امکان‌پذیر است. “این اتهامات به خودی خود ناعادلانه است و قیمت گذاری نادرست است. آنها به توسعه دهندگان برنامه و همچنین خریداران برنامه آسیب می رسانند.”

این دعوی یک دعوای دسته جمعی انصرافی است. به عبارت دیگر، توسعه‌دهندگان مستقر در بریتانیا نیازی به ثبت نام ندارند تا در هر گونه برنده‌ای بالقوه، که بر اساس کسب‌وکار اپلیکیشن آنها محاسبه می‌شود، شرکت کنند.

اپل طی چند سال گذشته در چندین کشور دیگر از جمله فرانسه، آلمان، هلند، کره جنوبی، ژاپن، ایالات متحده و غیره به دلیل اقدامات ضدرقابتی متهم شده یا مورد تحقیق قرار گرفته است و بسیاری از شکایات مربوط به اپ استور است. در نتیجه، اپل مجبور به ایجاد تغییراتی در اپ استور در برخی کشورها شده است، مانند اجازه به توسعه دهندگان برای ارائه سیستم های پرداخت جایگزین در کره جنوبی.

شرایط و ضوابط اپ استور اپل نیز توسط سازمان رقابت و بازار بریتانیا (CMA) در حال بررسی است که تحقیقات خود را در مارس 2021 آغاز کرد.

در اتحادیه اروپا، اپل در حال آماده شدن برای تطبیق با قانون بازارهای دیجیتال است که به آن اجازه می‌دهد تا برنامه‌ها را با استفاده از بارگذاری جانبی یا فروشگاه‌های برنامه جایگزین در iOS 17 بر روی آیفون دانلود کنند.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا