بررسی تخصصی

حق تعمیر Advocate در برنامه اپل: برای تعمیر آیفون‌ها هنوز حلقه‌های زیادی برای پرش وجود ندارد

ناتان پراکتور، مدافع حق تعمیر، امروز در بیانیه‌ای گفت: برنامه جدید تعمیر سلف سرویس اپل به صاحبان آیفون فرصت‌های زیادی را برای تعمیر موفقیت‌آمیز دستگاه‌های خود در اختیار دارند. پراکتور رهبری حق کمپین تعمیر PIRG ایالات متحده را بر عهده دارد و برای تصویب قانونی تلاش می کند که به مصرف کنندگان اجازه دهد لوازم الکترونیکی خود را تعمیر کنند.

حق تعمیر Advocate در برنامه اپل: برای تعمیر آیفون‌ها هنوز حلقه‌های زیادی برای پرش وجود ندارد
پراکتور گفت که این برنامه دلگرم کننده است زیرا حق تعمیر در حال شکستن است، اما اپل با قفل کردن قطعات روی یک دستگاه خاص و نیاز به تایید اپل در طول فرآیند تعمیر، کنترل زیادی را اعمال می کند.

ما واقعاً خوشحالیم که برای اولین بار در دهه‌های گذشته دسترسی عمومی به راهنمای خدمات اپل را می‌بینیم. با این حال، واضح است که اپل نیاز به کدگذاری هر قسمت بر روی یک تلفن خاص را دوبرابر می‌کند و سپس برای تأیید صحت، نیاز به اتصال به اپل دارد. من نمی‌دانم که قفل کردن قطعات روی یک دستگاه خاص و نیاز به تأیید سازنده برای نصب آن چه سودی برای صاحب محصول دارد، اما به اپل اجازه می‌دهد تا کنترل زیادی بر فرآیند تعمیر داشته باشد. همچنین به این معنی است که اپل می تواند تصمیم به توقف پشتیبانی از تعمیرات بگیرد.اگر اپل تشخیص دهد که یک گوشی خیلی قدیمی است، می تواند به طور موثر برای هر محصولی که نیاز به تعمیر دارد تاریخ انقضا تعیین کند و یکی از مهم ترین جنبه های تعمیر – به حداقل رساندن ضایعات الکترونیکی سمی را شکست دهد. .

“در حالی که این یک شروع است، هنوز حلقه های زیادی برای تعمیر گوشی ها وجود دارد. همانطور که مشخص شده است که اپل و سایر سازندگان می توانند به ما حق تعمیر بدهند، ما باید آنها را ملزم کنیم. و باید گزینه های بیشتری داشته باشیم.” نه فقط یک مجموعه از قطعات، نه فقط چند تولیدکننده. هیچ محصولی نباید در انبوه ضایعات انداخته شود، پول را هدر دهد و به مشکل زباله های الکترونیکی سمی ما اضافه کند، زیرا سازنده به درستی از تعمیر پشتیبانی نمی کند.”

پراکتور معتقد است که اپل و سایر شرکت‌های فناوری باید گزینه‌های بیشتری را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهند و دسترسی بهتری به قطعات تولیدکنندگان مختلف به جای نیاز به قطعات تامین‌شده توسط خود شرکت بدهند.

خروجی تعمیر iFixit افکار مشابهی را در مورد این برنامه بیان کرد و گفت که این یک “گام بزرگ” به جلو است، اما به دلیل الزامات تأیید قطعه که اجزای جدید را به شماره سریال گره می‌زند، محدودکننده است.

برنامه جدید Self Service Repair اپل امروز صبح راه اندازی شد و مشتریان در حال حاضر می توانند کیت های تعمیر را برای تعمیر باتری، بلندگوی پایین، دوربین، نمایشگر، سینی سیم کارت یا Taptic Engine دستگاه آیفون 12 یا آیفون 13 دریافت کنند.

شروع تعمیر به شماره سریال یا IMEI نیاز دارد و پس از اتمام برخی از تعمیرات، مشتریان باید پیکربندی سیستم را با اپل آغاز کنند. تعمیرات را می توان با جعبه ابزار اجاره اپل انجام داد که برای یک دوره هفت روزه 49 دلار هزینه دارد.

جعبه ابزار اجاره اپل شامل تمام ابزارهای لازم برای ورود به آیفون است، اما اجزای جایگزین واقعی هزینه جداگانه ای دارند. جعبه ابزار اپل با وزن کلی 79 پوند عظیم است و کیت ها باید پس از اتمام تعمیر به محل UPS بازگردانده شوند.

فرآیند اجاره و بازگرداندن جعبه ابزار، هزینه تعویض قطعات و تأیید ممکن است بیشتر از آن چیزی باشد که برخی از کاربران بخواهند برای تعمیر آیفون انجام دهند، بنابراین مشخص نیست که برنامه اپل چقدر در بین کاربران آیفون محبوب خواهد بود. نکته مثبت این است که تعمیرات هزینه های نیروی کار را در بر نمی گیرد و همه قطعات و ابزارها از اجزای اصلی اپل هستند، که همیشه در مورد تعمیرات شخص ثالث از شرکت هایی غیر از اپل صدق نمی کند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا