بررسی تخصصی

MacBook Pro پایه 13 اینچی با تراشه M2 دارای سرعت SSD به طور قابل توجهی پایین‌تر است

پس از عرضه مک بوک پرو 13 اینچی جدید اپل با تراشه M2، مشخص شد که مدل پایه 1299 دلاری با 256 گیگابایت فضای ذخیره سازی، سرعت خواندن/نوشتن SSD به طور قابل توجهی در مقایسه با مدل مشابه نسل قبلی کمتر است.

ویژگی 2 ساختگی 13 اینچی مک بوک پرو m2
کانال های یوتیوب مانند Max Tech و Created Tech مدل 256 گیگابایتی را با برنامه Blackmagic’s Disk Speed ​​Test آزمایش کردند و دریافتند که سرعت خواندن و نوشتن SSD هر دو در حدود 1450 مگابایت بر ثانیه است که در مقایسه با 50 درصد خواندن کندتر و حدود 30 درصد نوشتن کندتر است. به مک بوک پرو 13 اینچی با تراشه M1 و 256 گیگابایت فضای ذخیره سازی.

شماره‌های برنامه تست سرعت دیسک که توسط وادیم یوریف از Max Tech به اشتراک گذاشته شده است:

  • مک بوک پرو 13 اینچی (M1/256 گیگابایت) سرعت خواندن: 2900
  • مک بوک پرو 13 اینچی (M2/256 گیگابایت) سرعت خواندن: 1446
  • مک بوک پرو 13 اینچی (M1/256 گیگابایت) سرعت نوشتن: 2215
  • مک بوک پرو 13 اینچی (M2/256 گیگابایت) سرعت نوشتن: 1463

یوریف مک بوک پرو 13 اینچی جدید را جدا کرد و متوجه شد که مدل 256 گیگابایتی تنها به یک تراشه ذخیره سازی فلش NAND مجهز است، در حالی که مدل قبلی دارای دو تراشه NAND است که احتمالاً هر کدام 128 گیگابایت است. این تفاوت احتمالاً توضیح می دهد که چرا مدل جدید از SSD کندتر برخوردار است، زیرا چندین تراشه NAND به طور موازی سرعت بیشتری را امکان پذیر می کند.

به نظر می رسد که تنها مدل پایه 13 اینچی مک بوک پرو با تراشه M2 دارای SSD کندتر است. همانطور که در MacRumors Aaron Zollo برنامه تست سرعت دیسک را در مدل 512 گیگابایتی اجرا کرد و سرعت خواندن/نوشتن SSD مشابه همه مدل‌های M1 بود، اما برای دستیابی به این سرعت‌ها حداقل باید 1499 دلار هزینه کنید. این احتمالاً بدان معناست که مدل 512 گیگابایتی به دو تراشه حافظه فلش 256 گیگابایتی مجهز است.

مشخص نیست که چرا مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی مدل پایه جدید تنها به یک تراشه NAND مجهز است، اما هزینه‌ها و/یا محدودیت‌های عرضه دو عامل احتمالی هستند. ما برای اظهار نظر با اپل تماس گرفته‌ایم و اگر پاسخی شنیدیم، این داستان را به‌روزرسانی خواهیم کرد.

سرعت پایین‌تر SSD می‌تواند بر کارهای رایجی مانند انتقال فایل‌ها به درایو خارجی تأثیر بگذارد، و عملکرد کلی نیز می‌تواند اندکی تاثیر بگذارد، زیرا مک‌ها به طور موقت از فضای SSD به‌عنوان حافظه مجازی استفاده می‌کنند، زمانی که RAM فیزیکی کاملاً استفاده می‌شود. اگر به مک‌بوک پرو جدید ۱۳ اینچی فکر می‌کنید و سرعت‌های SSD سریع‌تر برایتان مهم است، توصیه می‌کنیم مدلی با حداقل ۵۱۲ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی سفارش دهید (یا بهتر است در ماه جولای منتظر مک‌بوک ایر جدید باشید).

مک بوک پرو 13 اینچی جدید روز جمعه معرفی شد. سرعت پایین‌تر SSD مدل پایه در بسیاری از بررسی‌های تحریم شده نوت‌بوک (هیچ کدام؟) ذکر نشده است، زیرا به نظر می‌رسد که اپل بسیاری از بازبین‌ها را با پیکربندی 1 ترابایتی برای آزمایش ارائه کرده است.

باید دید که آیا مک بوک ایر جدید با تراشه M2 در صورت پیکربندی با 256 گیگابایت فضای ذخیره سازی، سرعت SSD کندتری نیز خواهد داشت یا خیر.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا