بررسی تخصصی

ارتقاء دوربین برای همه مدل های آیفون 14: هر آنچه می دانیم

شایعه شده است که مدل های آیفون 14 و آیفون 14 پرو دارای چندین ارتقاء مهم دوربین هستند. برخلاف شایعات مربوط به گزینه‌های رنگی، گزارش‌های مربوط به فناوری دوربین آیفون آینده نسبتاً دقیق هستند، زیرا زنجیره‌های تامین اجزای دوربین اغلب اطلاعات خاصی را قبل از تاریخ عرضه دستگاه فاش می‌کنند.

مطابق با اینکه اپل بالاترین ویژگی‌های دوربین خود را برای مدل‌های Pro ذخیره می‌کند، انتظار می‌رود آیفون 14 و آیفون 14 مکس بهبودهای متوسطی در دوربین دریافت کنند و تغییرات اساسی‌تر منحصر به آیفون 14 پرو و ​​آیفون 14 پرو باشد. Max برای به حداکثر رساندن عکاسی با آیفون.

آیفون 14 و آیفون 14 مکس

ویژگی لاین آپ آیفون 14 مشکی


آیفون 13 مینی و آیفون 13

 • دوربین 12 مگاپیکسلی واید با فوکوس پیکسل
 • دوربین 12 مگاپیکسلی Ultra Wide با دیافراگم ƒ/2.4
 • دوربین جلو با دیافراگم ƒ/2.2

آیفون 14 و آیفون 14 مکس

 • دوربین 12 مگاپیکسلی واید با فوکوس پیکسل
 • دوربین 12 مگاپیکسلی Ultra Wide با دیافراگم ƒ/1.8 و فوکوس خودکار
 • دوربین جلو با دیافراگم ƒ/1.9 و فوکوس خودکار

انتظار می‌رود دوربین 48 مگاپیکسلی Wide جدید آیفون 14 در انحصار مدل‌های Pro باشد، در حالی که مدل‌های استاندارد آیفون 14 از دوربین 12 مگاپیکسلی Wide مانند سری آیفون 13 برخوردار خواهند بود.

اوایل سال جاری، مینگ چی کو، تحلیلگر اپل گفت که هر چهار مدل آیفون 14 شامل آیفون 14، آیفون 14 مکس، آیفون 14 پرو و ​​آیفون 14 پرو مکس دارای دوربین جلو ارتقا یافته و فوکوس جلویی ارتقا یافته خواهند بود. دیافراگم بازتر ƒ/1.9. انتظار می رود این قطعه سه برابر بیشتر هزینه اپل داشته باشد.

دیافراگم بازتر باعث می شود نور بیشتری از لنز عبور کند و به سنسور دوربین جلو در مدل های آیفون 14 برسد و در نتیجه کیفیت تصویر بهبود یافته است. Kuo گفت که این ارتقاء دوربین می‌تواند جلوه عمق میدان بهتری را برای عکس‌ها و ویدیوهای حالت پرتره فراهم کند، در حالی که فوکوس خودکار می‌تواند فوکوس را در طول تماس‌های ویدیویی FaceTime و Zoom بهبود بخشد. در مقایسه، دوربین جلو در همه مدل‌های آیفون 13 دارای فوکوس ثابت و دیافراگم ƒ/2.2 کوچک‌تر است.

Kuo به درستی پیش‌بینی کرد که مدل‌های iPhone 13 Pro به طور قابل توجهی از دوربین Ultra Wide ارتقا یافته استفاده می‌کنند و از ƒ/2.4 به ƒ/1.8 و از لنز پنج عنصری به لنز شش عنصری افزایش می‌یابند، همچنین به جای فوکوس ثابت فعلی، فوکوس خودکار را به دست می‌آورند. در سال 2022، انتظار می‌رود این ارتقاء به دوربین Ultra Wide به جای اینکه برای مدل‌های Pro در نظر گرفته شود، به کل سری آیفون 14 برسد.

آیفون 14 پرو و ​​آیفون 14 پرو مکس

iPhone 14 Pro Lineup ویژگی طلایی


آیفون 13 پرو و ​​آیفون 13 پرو مکس

 • دوربین 12 مگاپیکسلی واید با فوکوس پیکسل
 • لنز تله فوتو 6 عنصری
 • فیلمبرداری 4K
 • دوربین جلو با دیافراگم ƒ/2.2

آیفون 14 پرو و ​​آیفون 14 پرو مکس

 • دوربین 48 مگاپیکسلی واید با فوکوس پیکسل و باندینگ پیکسل
 • لنز 7 عنصری تله فوتو
 • فیلمبرداری 8K
 • دوربین جلو با دیافراگم ƒ/1.9 و فوکوس خودکار

دوربین 48 مگاپیکسلی شایع ترین ویژگی دوربین آیفون 14 است. در نتیجه افزایش تعداد مگاپیکسل، طبق شایعه مفصلی که از آسیا منتشر می شود، پیکسل های دوربین عریض آیفون 14 پرو کوچکتر و ظاهراً 1.22 میکرومتر خواهد بود. این کاهش 0.68 میکرومتری نسبت به آیفون 13 پرو و ​​آیفون 13 پرو مکس است.

اعتقاد بر این است که حسگر Wide جدید مانند آیفون 13 پرو، یک واحد سونی باشد. علیرغم تغییر در اندازه پیکسل، ظاهراً آیفون 14 پرو از همان سیستم فوکوس خودکار پیکسل دوگانه (DPAF) که توسط اپل با نام «فوکوس پیکسل» به بازار عرضه شده است، بهره خواهد برد که آیفون از آیفون 6 در سال 2014 ارائه کرده است، و همان توانایی را دارد. برای ضبط ویدیوی 16:9 HDR تا 60 فریم بر ثانیه.

عرض سنسور دستگاه 1/1.3 اینچ است که نسبت به عرض سنسور 1/1.65 اینچی دوربین Wide در آیفون 13 پرو و ​​آیفون 13 پرو مکس، 21.2 درصد افزایش یافته است. این به معنای افزایش تقریبی ناحیه حسگر 57 درصدی نسبت به آیفون 13 پرو است.

این افزایش اندازه سنسور به لنز بزرگتری نیاز دارد تا نور بیشتری را جذب کند، که منجر به آرایه دوربین عقب به میزان قابل توجهی بزرگتر می شود. اندازه سنسور 1/1.3 اینچی مشابه سنسور 50 مگاپیکسلی GN1 سامسونگ است که در گوگل پیکسل 6 استفاده شده است.

به طور کلی، اطلاعات نشان می‌دهد که آیفون 14 پرو تصاویر بزرگ‌تر و با وضوح بالاتر با جزئیات دقیق‌تر ارائه می‌کند، اما در معرض خطر عملکرد ضعیف‌تر در نور کم و تصاویری که بیشتر در معرض نویز هستند.

برای رفع این مشکل، شایعه شده است که مدل‌های آیفون 14 پرو از هر دو خروجی 48 مگاپیکسلی و 12 مگاپیکسلی پشتیبانی می‌کنند که احتمالاً با فرآیندی به نام pixel binning به دست می‌آید. Pixel binning که قبلاً در برخی از تلفن‌های هوشمند اندرویدی مانند Galaxy S21 Ultra سامسونگ استفاده می‌شد، داده‌های چند پیکسل کوچکتر روی حسگر تصویر دوربین را در یک «سوپر پیکسل» برای بهبود حساسیت در نور کم ادغام می‌کند.

Pixel binning سودمند است زیرا صرفاً افزایش مگاپیکسل دوربین گوشی هوشمند در حالی که اندازه سنسور دوربین یکسان است، منجر به پیکسل‌های کوچک‌تر می‌شود که عموماً نور کمتری را جذب می‌کند و منجر به عکس‌های با کیفیت پایین‌تر در نور کم می‌شود. Pixel binning به مدل‌های iPhone 14 Pro اجازه می‌دهد تا عکس‌های 48 مگاپیکسلی با وضوح بالا در شرایط روشن و عکس‌های 12 مگاپیکسلی در شرایط نور کم که هنوز کیفیت بالایی دارند، بگیرند.

انتظار می‌رود سیستم دوربین 48 مگاپیکسلی به مدل‌های آیفون 14 پرو محدود شود و امکان ضبط ویدیوی 8K را فراهم کند و ارتقای قابل توجهی را نسبت به دوربین 12 مگاپیکسلی آیفون 13 پرو و ​​قابلیت‌های فیلمبرداری 4K ارائه می‌دهد. همچنین گفته می شود که ویدیوهای 8K با وضوح بالا ضبط شده با آیفون 14 پرو برای مشاهده در هدست AR/VR اپل که مدت ها شایعه شده بود، مناسب هستند.

کو قبلاً گفته بود که معتقد است کیفیت دوربین مدل‌های آیفون 14 پرو «عکاسی دوربین تلفن همراه را به سطح جدیدی ارتقا می‌دهد».

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا