بررسی تخصصی

iFixit می گوید برنامه تعمیرات DIY اپل باعث می شود مک بوک ها کمتر قابل تعمیر به نظر برسند

اپل این هفته برنامه Self Service Repair خود را به مدل‌های مک‌بوک ایر و مک‌بوک پرو مجهز به تراشه‌های سری M1 گسترش داد و به مشتریان آمریکایی در ایالات متحده دسترسی به قطعات منتخب، دفترچه راهنما و ابزارهایی برای تعمیر نوت‌بوک‌ها را فراهم کرد.

Apple Self Service Mac Repair آگوست 2022
در حالی که گسترش برنامه خبر خوبی برای حرکت حق تعمیر است، وب سایت راهنمای تعمیر iFixit کاملاً از پیاده سازی آن راضی نیست. (شایان ذکر است که اپل در حال حاضر رقیب iFixit در این زمینه تجاری است.)

در یک پست وبلاگی، Sam Goldheart از iFixit گفت که برنامه اپل باعث می شود مک بوک پرو “کمتر قابل تعمیر” به نظر برسد، در درجه اول به این دلیل که روش فعلی اپل برای تعویض باتری مک بوک پرو بسیار گران و زمان بر است.

موضوع این است که برنامه اپل هنوز به مشتری اجازه نمی دهد باتری جایگزین مستقل برای مک بوک پرو را سفارش دهد. درعوض، مشتری باید قطعه‌ای را سفارش دهد که به عنوان “تاپ کیس” شناخته می‌شود، که شامل یک باتری چسب‌شده است. سپس، مشتری باید کتابچه راهنمای تعمیر جامع 162 صفحه‌ای اپل را دنبال کند تا «جعبه بالایی» را در مک بوک پرو خود جایگزین کند، زیرا این روش شامل حذف هر جزء دیگر از کیس است.

با توجه به اینکه کیبورد، باتری، بلندگوها و موارد دیگر را شامل می شود، کیس های بالایی بخش گرانی هستند. به عنوان مثال، فروشگاه قطعات سلف سرویس اپل 527 دلار برای یک کیس بالا برای مک بوک پرو 14 اینچی دریافت می کند، که باعث می شود تعویض باتری مک بوک پرو از طریق برنامه در مقایسه با داشتن یک اپل استور یا ارائه دهنده خدمات مجاز اپل به طور قابل توجهی گران تر شود. کار برای 199 دلار

اپل به تعمیرکاران DIY با موانع طاقت‌فرسایی روبرو می‌شود: 162 صفحه سند را بدون ترسیدن بخوانید و تصمیم بگیرید به هر حال تعمیر را انجام دهید، مبلغ گزافی را برای تعویض قطعه اضافی بپردازید، تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید 50 دلار دیگر کم کنید یا خیر. iFixit نوشت: بر روی ابزارهایی که آنها توصیه می کنند، و خودتان تعمیر را ظرف 14 روز انجام دهید، از جمله تکمیل پیکربندی سیستم برای جفت کردن قطعه خود با دستگاه خود. این موضوع ما را به تعجب وا می دارد که آیا اپل حتی خواهان تعمیر پذیری بهتر است؟

اپل می‌گوید «قطع تعویض باتری» برای مک‌بوک پرو در آینده در دسترس خواهد بود، که می‌تواند روند تعویض را آسان‌تر کند، اگرچه جزئیات ناچیز هستند. اما حتی اگر اپل یک باتری جایگزین مستقل عرضه کند، احتمالاً این کار ارزان‌تر و آسان‌تر خواهد بود.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا