بررسی تخصصی

آیفون 14 پرو و ​​مک بوک ایر بازطراحی شده با استفاده از فناوری پشت تراشه A15 گیر کرده اند

به گفته مینگ چی کو، تحلیلگر معتبر اپل، تراشه “A16” آیفون 14 پرو ممکن است یک ارتقاء جزئی نسبت به A15 بایونیک آیفون 13 باشد و سوالات فزاینده ای در مورد ماهیت تراشه “M2” وجود دارد.

ویژگی 2 a16 5 نانومتری متر مربع 3 نانومتری
در اوایل این هفته، افشاکننده معروف به «ShrimpApplePro» فرض کرد که تراشه A16 برای مدل‌های آیفون 14 پرو با همان فرآیندی که آیفون 13 A15 Bionic تولید می‌شود، تولید می‌شود و اپل به طور بالقوه جهش عملکردی بزرگ‌تری را برای تراشه‌های سری M ذخیره می‌کند. در عوض برای مک های نسل بعدی خود. در یک موضوع در توییتر به نقل از ShrimpApplePro، Kuo امروز این شایعات در مورد تراشه های A16 و ‌M2 را تایید کرد.

کو گفت که از آنجایی که فرآیندهای ساخت N3 و N4P بسیار بهتر TSMC تا سال 2023 برای تولید انبوه در دسترس نخواهد بود، N5P و N4 جدیدترین فناوری‌های موجود برای تراشه‌های جدید اپل هستند که قرار است امسال عرضه شوند. کو معتقد است که N4 هیچ مزیت معنی‌داری نسبت به N5P ندارد، فرآیندی که در حال حاضر برای تولید تراشه A15 Bionic در سری آیفون 13 و آی‌پد مینی استفاده می‌شود، بنابراین طبق گزارش‌ها اپل قصد دارد از N5P برای تراشه A16 استفاده کند. به گفته Kuo، بهبود عملکرد و کارایی تراشه A16 نسبت به A15 “محدود” است، که منجر به این ادعا می شود که نامگذاری تراشه iPhone 14 Pro “A16” “بیشتر یک هدف بازاریابی است.”

کو اضافه کرد که مک بوک ایر بازطراحی شده، دستگاه دیگری که انتظار می رود امسال عرضه شود، با «محدودیت های فنی مشابه A16» با N5P مواجه است. او پیشنهاد کرد که طراحی مجدد کامل مک‌بوک ایر 2022 «از قبل یک نقطه فروش بزرگ است»، که ممکن است به این معنی باشد که ارتقای عمده تراشه می‌تواند برای این دستگاه اهمیت کمتری داشته باشد.

در عوض، کو پیشنهاد کرد که اپل ممکن است در معرفی اولین تراشه‌های M2 در نسل بعدی مدل‌های مک‌بوک پرو 14 و 16 اینچی مزیت بیشتری ببیند. در حالی که اپل می‌تواند تراشه موجود در مک‌بوک ایر بازطراحی‌شده را «‌M2» بنامد تا فروش را افزایش دهد، علی‌رغم ارتقای جزئی نسبت به M1 موجود، ممکن است نام «M2» را برای ارتقای بسیار مهم‌تر نسبت به نسل قبلی ذخیره کند. 2023 برای افزایش بیشتر تصویر برند اپل سیلیکون.

ShrimpApplePro قبلاً ادعا کرده بود که اپل در حال کار بر روی “نهایی SoC سری M1” است که دارای هسته های به روز شده است. تراشه‌های M1، M1 Pro، M1 Max و M1 Ultra از هسته‌های کم مصرف «Icestorm» و هسته‌های «Firestorm» با کارایی بالا استفاده می‌کنند – درست مانند تراشه A14 Bionic. ظاهراً نسخه نهایی ‌M1 اپل بر اساس A15 Bionic خواهد بود که دارای هسته‌های کم مصرف «Blizzard» و هسته‌های با کارایی بالا «Avalanche» است.

کو اوایل سال جاری گفت که مک بوک ایر 2022 تراشه M1 را به جای ‌M2 حفظ خواهد کرد، بنابراین ممکن است شایعه ShrimpApplePro مربوط به نسخه جدیدی از M1 باشد. ارائه دستگاه‌هایی با تکرار نسل میانی تراشه استاندارد M1 می‌تواند به اپل کمک کند قبل از عرضه مک‌های با تراشه M2 زمان بخرد.

بر اساس این اطلاعات، ممکن است تراشه «واقعی» M2 تا سال 2023 ظاهر نشود، زیرا تراشه‌های موجود در دستگاه‌های آینده مانند آیفون 14 پرو و ​​مک‌بوک ایر بازطراحی‌شده شباهت زیادی به A15 دارند. علاوه بر این، شایعه شده است که مدل‌های استاندارد آیفون 14 همان تراشه A15 را از سری آیفون 13 حفظ می‌کنند. در نتیجه، سال 2022 ممکن است سال ارتقاهای جزئی تر و تکراری تراشه های اپل باشد و به لطف در دسترس بودن فرآیندهای ساخت پیشرفته تر، ارتقاءهای بزرگتری در افق سال 2023 وجود دارد.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا