بررسی تخصصی

اپل در تلاش برای رد دعوای ضدانحصار اصلاح شده Cydia Creator شکست خورد

اپل در تلاش برای رد شکایت ضد تراست که توسط جی فریمن، خالق یک فروشگاه اپلیکیشن جایگزین معروف به Cydia برای آیفون‌ها و آی‌پدهای «جیل بریک شده» علیه این شرکت مطرح شده بود، شکست خورد.

ویژگی سیدیا در مقابل اپل
فریمن در اواخر سال 2020 از اپل شکایت کرد و ادعا کرد که اپل انحصار غیرقانونی توزیع برنامه های iOS را از طریق اپ استور دارد. شکایت او همچنین ادعا کرد که اپل “به طور مداوم سعی کرده است فروشگاه های برنامه جایگزین” مانند Cydia را از بین ببرد.

اپل در ژانویه 2022 درخواست خود را برای رد دادخواست صادر شده توسط قاضی منطقه ای ایالات متحده، ایوان گونزالس راجرز، ارائه کرد، که با شرکت موافقت کرد که ادعاهای مطرح شده در اولین شکایت خارج از قانون محدودیت هستند. با این حال، قاضی به فریمن اجازه داد تا شکایت جدیدی را مطرح کند، که اکنون پذیرفته شده است رویترز.

وکلای فریمن در شکایت اصلاح شده استدلال کردند که به‌روزرسانی‌های فناوری اپل بین سال‌های 2018 و 2021 اقداماتی “علنی” بود که به توزیع‌کنندگان برنامه‌های iOS مانند سیدیا آسیب رساند. تغییراتی که اپل در iOS اعمال کرد به عنوان “تهاجمی تر” توصیف شده و برای جلوگیری از Cydia و سایر فروشگاه های برنامه جایگزین از ارائه برنامه های “قابل استفاده” برای آیفون ها طراحی شده است.

قاضی گونزالس راجرز در اظهار نظر در مورد این شکایت گفت: «تا آنجا که ادعاهای شاکی به به‌روزرسانی‌های فناوری اپل برای حذف کامل Cydia از امکان فعالیت تکیه می‌کند، این ادعاها به موقع هستند».

بر اساس این گزارش، این شکایت “به دنبال باز کردن بازارهای توزیع برنامه های iOS و پردازش پرداخت برنامه های iOS به روی کسانی است که مایل به رقابت عادلانه با اپل هستند و خسارات هنگفتی را که اپل به Cydia وارد کرده است، بازیابی کند.”

گونزالس راجرز به اپل دستور داده است تا اواسط ژوئن به شکایت فریمن پاسخ دهد.

Cydia در اوایل سال 2008، ماه‌ها قبل از آغاز به کار اپ استور، راه‌اندازی شد. این برنامه به کاربرانی که آیفون، آی‌پد یا آی‌پاد تاچ خود را جیلبریک می‌کنند، اجازه می‌دهد برنامه‌هایی را خارج از اپ استور نصب کنند، همچنین تم‌ها و ترفندهایی را که ظاهر و عملکرد iOS را سفارشی می‌کنند، نصب کنند.

در طرح شکایت اولیه، فریمن به تعداد فزاینده ای از توسعه دهندگان پیوست که از اپل به دلیل رفتار ضدرقابتی شکایت کرده اند، از جمله سازنده Fortnite Epic Games. گونزالس راجرز همان قاضی است که سال گذشته در مورد پرونده Epic که اکنون در دادگاه تجدیدنظر ناحیه نهم ایالات متحده مستقر در سانفرانسیسکو در حال بررسی است، سال گذشته برای اپل حکم داد.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا