بررسی تخصصی

IDC می گوید که محموله های آیفون در فصل تعطیلات دو رقمی کاهش یافته است

طبق IDC، فروش جهانی گوشی های هوشمند در طول دوره تعطیلات، بدترین افت سه ماهه خود را تجربه کرد و اپل نیز در بحبوحه رکود اقتصادی جهانی از تقاضای خنک کننده مصرف کنندگان در امان نبود.

IDC می گوید که محموله های آیفون در فصل تعطیلات دو رقمی کاهش یافته است
این شرکت تحقیقاتی تخمین می زند که اپل در سه ماهه دسامبر 72.3 میلیون آیفون فروخته است که نسبت به سال قبل از 85 میلیون دستگاه کاهش داشته است که نشان دهنده کاهش 14.9 درصدی در فروش نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل است.

سایر برندهای بزرگ گوشی های هوشمند با شکست های دو رقمی مشابهی مواجه شدند. محموله‌های سامسونگ نسبت به مدت مشابه سال قبل 15.6 درصد کاهش یافت و تولیدکنندگان موبایل چینی OPPO و vivo تقریباً معادل افت را تجربه کردند و شیائومی با کاهش 26.3 درصدی در فروش، بدترین عملکرد را در سه ماهه امسال داشت.

به طور کلی، فروش جهانی گوشی های هوشمند در سه ماهه دسامبر 18.3 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت و به کمی بیش از 300 میلیون دستگاه رسید. این کاهش بزرگترین کاهش تاریخ در یک فصل منفرد است و به کاهش شدید 11.3 درصدی در سال کمک کرده است.

نبیلا پوپل، مدیر تحقیقات IDC، در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: «ما هرگز ندیده‌ایم که محموله‌ها در سه ماهه تعطیلات کمتر باشد. با این حال، تقاضای ضعیف و موجودی بالا باعث شد فروشندگان به شدت از محموله ها بکاهند.

او گفت که علاوه بر تورم و عدم قطعیت های اقتصادی، قرنطینه ها در چین عامل دیگری بود که به صنعت از جمله عرضه آیفون اپل آسیب زد. فروش و تبلیغات سنگین در طول سه ماهه به جای رشد محموله، به کاهش موجودی موجود کمک کرد.

محموله های تلفن idc q422


ناآرامی ها در اواخر نوامبر در بزرگترین کارخانه تولید آیفون در شهر ژنگژو چین آغاز شد، جایی که کارگران فاکسکان از محدودیت های کووید و پاداش های پرداخت نشده ناراضی بودند. گفته می شود تولید آیفون در کارخانه ژنگژو به طور قابل توجهی تحت تأثیر اعتراضات قرار گرفته است که منجر به تاخیرهای طولانی در حمل و نقل در دوره تعطیلات شده است.

بر اساس گزارش IDC، سال 2022 با فروش جهانی 1.21 میلیارد دستگاه گوشی هوشمند به پایان رسید که به دلیل کاهش قابل توجه تقاضای مصرف کننده، تورم و عدم قطعیت های اقتصادی، کمترین میزان فروش سالانه از سال 2013 را نشان می دهد.

علیرغم دوره سخت تعطیلات، سهم اپل از بازار ثابت باقی ماند و این شرکت جایگاه خود را به عنوان برترین سازنده گوشی هوشمند در سه ماهه دسامبر با 24.1 درصد از سهم بازار، 1 درصد نسبت به سال گذشته، حفظ کرد. طبق برآورد IDC، اپل در سال 2022 به 18.8 درصد از سهم بازار در مقایسه با 17.3 درصد در سال قبل دست یافت و پس از سامسونگ در رده دوم قرار گرفت که در سال 2022 21.6 درصد از سهم بازار را در مقایسه با 20 درصد در سال 2021 به خود اختصاص داد.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا