بررسی تخصصی

اپل با 21 درصد افزایش فروش، پیشتاز رشد جهانی رایانه های شخصی است

اعتقاد بر این است که اپل در سه ماهه دوم سال 2024 افزایش قابل توجهی 21 درصدی در محموله های مک داشته است که بیشترین رشد را در میان تولیدکنندگان رایانه های شخصی جهانی در این دوره به عنوان بخشی از بهبود صنعت در سراسر جهان داشته است.

اپل با 21 درصد افزایش فروش، پیشتاز رشد جهانی رایانه های شخصی است
طبق گزارش IDC، یک شرکت تحقیقاتی صنعتی، محموله‌های جهانی رایانه‌های رومیزی و لپ‌تاپ در سه‌ماهه منتهی به ژوئن 2024 نسبت به مدت مشابه سال قبل 3 درصد افزایش داشته است. درصد افزایش حمل و نقل این دومین سه ماهه متوالی رشد صنعت رایانه شخصی بود، پس از یک دوره کاهش پس از افزایش خرید ناشی از بیماری همه گیر در طی سال های 2020 و 2021.

رایان ریث، نایب رئیس گروه IDC، خاطرنشان کرد که ترکیب دو فصل متوالی رشد، هیجان بازار در مورد رایانه های شخصی متمرکز بر هوش مصنوعی و چرخه تجدید تجاری، تقویت بسیار مورد نیاز بازار رایانه های شخصی را فراهم کرد. پیش‌بینی می‌شود رایانه‌های شخصی متمرکز بر هوش مصنوعی موج جدیدی از به‌روزرسانی‌ها را ایجاد کنند، اگرچه IDC گزارش می‌دهد که تنها حدود 3 درصد از رایانه‌های شخصی عرضه‌شده در سال جاری برای کارهای هوش مصنوعی بهینه شده‌اند. لاین آپ مک اپل احتمالاً با ادغام Apple Intelligence، که شرکت را برای سرمایه گذاری روی تقاضای رو به رشد برای رایانه های شخصی بهینه شده با هوش مصنوعی قرار می دهد، کشش بیشتری را شاهد خواهد بود.

محموله های اپل نسبت به سه ماهه دوم سال 2023 20.8 درصد افزایش یافته است که بزرگترین افزایش در بین سازندگان جهانی رایانه شخصی است. پس از آن ایسر با 13.7 درصد افزایش همراه شد. دل کاهش 2.4 درصدی در محموله‌ها را تجربه کرد و تنها شرکت بزرگی بود که در این مدت شاهد کاهش بود. گزارش جدید گارتنر ارقام مشابهی را نشان می دهد.

به گزارش IDC، علیرغم تقاضای ضعیف در چین، که نتایج کلی را به استثنای چین کاهش داد، محموله های جهانی بیش از 5 درصد رشد کرد. لنوو با نزدیک به 23 درصد، بالاترین سهم بازار را حفظ کرد، در حالی که HP با 1.8 درصد افزایش نسبت به سال قبل، 21 درصد از بازار را در اختیار داشت.

Canalys، یکی دیگر از شرکت‌های تحقیقاتی بازار، رشد کمی بالاتر از رشد بازار جهانی رایانه‌های شخصی را به میزان 3.4 درصد نسبت به سال گذشته گزارش داد، که مجموع محموله‌ها در سه ماهه دوم سال 2024 به 62.8 میلیون دستگاه رسید. اپل با فروش 5.5 میلیون دستگاه، جایگاه چهارم را به دست آورد. به 9 درصد از سهم بازار و افزایش 6 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل. لنوو با فروش 14.7 میلیون دستگاه، HP با 13.7 میلیون دستگاه و Dell با 10.1 میلیون دستگاه در رتبه های بعدی بازار قرار دارند.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا