بررسی تخصصی

ویژگی‌های macOS Sonoma که ابتدا باید بررسی کنید

پس از سه ماه آزمایش بتا، macOS Sonoma بالاخره در دسترس همه قرار گرفت. به‌روزرسانی‌های macOS اغلب به اندازه به‌روزرسانی‌های iOS در طول فرآیند آزمایش بتا مورد توجه قرار نمی‌گیرند، اما دلایل قابل توجه زیادی برای نصب نرم‌افزار جدید وجود دارد.

محافظ صفحه نمایش هوایی

اگر از طرفداران محافظ های صفحه نمایش هوایی در Apple TV هستید، خوش شانس هستید زیرا اپل آنها را در macOS Sonoma به مک آورده است.

والپیپر هوایی جدید macos sonoma
بیش از 100 ویدیو برای انتخاب از بین دسته‌هایی وجود دارد که شامل منظره، منظره شهری، زیر آب و زمین است. بیشتر اینها از Apple TV هستند، اما برخی از آنها از منطقه Sonoma کالیفرنیا هستند که امسال جدید هستند. محافظ‌های صفحه‌نمایش هوایی با کاغذدیواری‌های منطبق همراه می‌شوند که وقتی نمایشگر خود را بیدار می‌کنید، برای انتقال یکپارچه از محافظ صفحه به کاغذدیواری، متحرک می‌شوند.

ویجت‌ها در macOS Sonoma محدود به مرکز امروز نیستند و تمرکز بر ویجت‌ها شاید مهم‌ترین تغییر در به‌روزرسانی باشد. ویجت‌ها را می‌توان مستقیماً به دسکتاپ اضافه کرد و تعاملی هستند، درست مانند ویجت‌ها در آیفون.

ویجت های macos sonoma
می‌توانید یادآوری‌ها را بررسی کنید، محصولات خانه هوشمند را کنترل کنید، و با برنامه‌های شخص ثالث از دسکتاپ Mac خود بدون نیاز به باز کردن کامل برنامه تعامل داشته باشید. ویجت‌ها زمانی که استفاده نمی‌شوند با پس‌زمینه ترکیب می‌شوند و از طریق Continuity، گزینه‌ای برای مشاهده و استفاده از ویجت‌های آیفون خود بر روی دسکتاپ بدون نیاز به نصب برنامه مک مربوطه وجود دارد.

کنفرانس ویدیویی

اپل یک Presenter Overlay را اضافه کرد که به شما امکان می دهد صفحه خود را در FaceTime یا برنامه های ویدیویی شخص ثالث مانند Zoom بدون مسدود کردن چهره خود به اشتراک بگذارید. این ویژگی اساساً شما را در پس‌زمینه نشان می‌دهد، بنابراین می‌توانید روی صفحه نمایش داده و باقی بمانید.

برای سرگرمی، واکنش‌های سه بعدی جدیدی نیز وجود دارد که با حرکات دست هنگام تماس‌های FaceTime و تماس‌ها در برنامه‌هایی مانند Zoom ظاهر می‌شوند. واکنش‌ها عبارتند از عشق (قلب)، لایک (شست بالا)، دوست نداشتن (شست پایین)، بادکنک، کنفتی، لیزر، آتش‌بازی، و رعد و برق. حرکاتی که باعث ایجاد افکت می شوند در زیر فهرست شده اند.

 • قلب – ایموجی قلب
 • شست بالا – شکلک های شست بالا
 • دو شست بالا – آتش بازی
 • تک انگشت شست پایین – شکلک های انگشت شست پایین
 • دو انگشت شست پایین – طوفان
 • علامت صلح با یک دست – بادکنک ها
 • علامت صلح با دو دست – کانفتی
 • تابلوی “صخره روی” با دو دست – لیزر

برای مشاهده واکنش ها به یک مک سیلیکونی اپل نیاز دارید و می توانند در هر برنامه ای که از دوربین استفاده می کند ظاهر شود.

پروفایل های سافاری

سافاری از پروفایل های جداگانه پشتیبانی می کند، بنابراین می توانید مرور کاری را از مرور شخصی تقسیم کنید. نمایه‌ها دارای سابقه مرورگر، برنامه‌های افزودنی، گروه‌های برگه، کوکی‌ها و موارد دلخواه هستند.

macOS Sonoma Safari Profiles
شما می‌توانید پروفایل‌های مختلف مرور را برای هر هدفی ایجاد کنید، بنابراین به عنوان یک افزونه از ویژگی Tab Groups که با macOS Ventura ارائه شد، عمل می‌کند. می‌توانید کارهای کاری و شخصی انجام دهید، سرگرمی‌ها را جدا کنید، سفرهایی را با نمایه جداگانه برنامه‌ریزی کنید، و موارد دیگر.

برنامه های وب

وب سایتی مانند MacRumors.com اکنون می تواند به عنوان یک برنامه وب به داک macOS اضافه شود، بنابراین می توانید مستقیماً از داک به وب سایت های مورد علاقه خود دسترسی پیدا کنید. برنامه های وب ذخیره شده در داک دارای نوار ابزار ساده شده و اعلان ها هستند.

macOS Sonoma Web App 1

حالت بازی

اگر یک Mac سیلیکونی اپل دارید که روی آن بازی می‌کنید، می‌توانید حالت بازی را روشن کنید، که عملکرد CPU و GPU را برای اهداف بازی در اولویت قرار می‌دهد. حالت بازی تاخیر صدا را برای AirPods و تاخیر ورودی را برای کنترلرهای انتخابی بازی کاهش می‌دهد و زمان پاسخ‌دهی شما را سرعت می‌بخشد.

پوشش ارائه دهنده macos sonoma

سازگاری

در مقایسه با macOS Ventura، macOS Sonoma پشتیبانی از MacBook Pro 2017، iMac 2017 و MacBook 12 اینچی 2017 را کاهش می‌دهد. این می تواند بر روی مک های زیر اجرا شود:

 • آی مک – 2019 به بعد
 • آی مک پرو – 2017 به بعد
 • مک مینی – 2018 به بعد
 • مک بوک ایر – 2018 به بعد
 • مک بوک پرو – 2018 به بعد
 • مک پرو – 2019 به بعد
 • مک استودیو – 2022 به بعد

ادامه مطلب

اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی‌های جدید موجود در macOS Sonoma را می‌توانید در خلاصه macOS Sonoma ما پیدا کنید.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا