بررسی تخصصی

رقیب M1 Qualcomm تا اواخر سال 2023 برای رایانه های شخصی در دسترس خواهد بود

مدیرعامل این شرکت در اوایل این هفته گفت که پاسخ کوالکام به سیلیکون اپل تا اواخر سال 2023 در دستگاه‌ها در دسترس خواهد بود (از طریق سخت افزار تام).

تراشه جدید m1
در نوامبر سال گذشته، کوالکام اعلام کرد که قصد دارد نسل بعدی سیستم مبتنی بر Arm بر روی تراشه ها (SoC) را که برای رقابت با تراشه های سری M اپل طراحی شده است، برای بازار رایانه های شخصی بسازد. این تراشه ها “برای تعیین معیار عملکرد برای رایانه های شخصی ویندوزی طراحی شده اند” و توسط تیم Nuvia در حال توسعه هستند. کوالکام اعلام کرد که مستقیماً با تراشه‌های سری M اپل از جمله M1، M1 Pro و M1 Max رقابت خواهد کرد و امیدوار است که صنعت را برای “عملکرد پایدار و عمر باتری” رهبری کند.

طی آخرین تماس‌های درآمدی شرکت در اوایل این هفته، رئیس و مدیرعامل کوالکام، کریستین آمون، گفت که تیم Nuvia در حال پیشرفت به سمت هدف خود برای توسعه یک جهش به جلو برای پردازنده‌های Arm است. آمون اضافه کرد که اولین پردازنده طراحی شده توسط Nuvia “به دنبال سطح عملکرد” ​​خواهد بود و لپ تاپ های ویندوزی مبتنی بر Nuvia در مسیری قرار دارند که تا اواخر سال 2023 در دسترس مشتریان قرار گیرند.

به نظر می‌رسد زمان‌بندی نشان‌دهنده تاخیری جزئی در مقایسه با بازه زمانی اولیه سال 2023 است که کوالکام در سال گذشته تعیین کرده بود. این شرکت قبلاً گفته بود که نمونه تراشه‌های Nuvia تا آگوست 2022 در دسترس سازندگان دستگاه قرار می‌گیرد، اما اکنون این انتظار به نیمه دوم سال 2022 افزایش یافته است، با تأکید ویژه بر روی اولین دستگاه‌های مصرف‌کننده Nuvia در “اواخر” 2023.

کوالکام در ژانویه 2021 Nuvia، یک شرکت راه اندازی تراشه را که توسط طراحان سابق تراشه های اپل تأسیس شده بود، به مبلغ 1.4 میلیارد دلار خریداری کرد. مهندسان سابق اپل می خواستند SoC های مبتنی بر Arm را به طور خاص برای سرورها ایجاد کنند و بازار رایانه های شخصی همیشه متصل (ACPC) را هدف قرار دهند. تراشه ای که می تواند با M1 رقابت کند، اما اکنون به نظر می رسد اهداف تیم به طور قابل توجهی گسترش یافته است.

انتظار می رود تا اواخر سال 2023، اپل به خوبی وارد تراشه های سری M2 خود شود. این شرکت حتی ممکن است اولین تراشه های M3 را تا زمانی که اولین تراشه های Nuvia به بازار آمده اند، معرفی کرده باشد.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا