بررسی تخصصی

اتصال ماهواره ای T-Mobile و SpaceX احتمالاً به آیفون 14 نیاز ندارد

T-Mobile و SpaceX امروز برنامه ای را برای ارائه اتصال تلفن های هوشمند تقریباً در هر نقطه از ایالات متحده با سرویس جدید “ماهواره به سلول” اعلام کردند.

اتصال ماهواره ای اسپیس ایکس tmobile
فناوری جدید از نسل دوم ماهواره‌های استارلینک اسپیس ایکس در مدار پایین زمین و طیف باند میانی 5G سراسری T-Mobile استفاده می‌کند تا علاوه بر آب‌های سرزمینی، «پوشش تقریباً کامل» را در بیشتر مناطق در سراسر ایالات متحده فراهم کند. در صورت موفقیت، این فناوری «مناطق مرده متحرک» را حذف می‌کند و مشتریان را فراتر از دسترس دکل‌های سلولی متصل می‌کند، که به‌ویژه در شرایط اضطراری مفید خواهد بود.

T-Mobile و SpaceX اعلام کردند که امیدوارند قراردادهای رومینگ متقابل را با اپراتورهای بین المللی برای ارائه خدمات در سطح جهانی در آینده ایجاد کنند.

ایلان ماسک، مدیر عامل اسپیس ایکس در بیانیه ای مطبوعاتی با اعلام این طرح گفت: «نکته مهم در این مورد این است که به این معنی است که هیچ منطقه مرده ای در هیچ کجای دنیا برای تلفن همراه شما وجود ندارد. “ما بسیار هیجان زده هستیم که این کار را با T-Mobile انجام دهیم.”

در زیر، ما برخی از جزئیات کلیدی در مورد برنامه های T-Mobile و SpaceX و اینکه راه اندازی این سرویس برای کاربران آیفون چه معنایی خواهد داشت را بیان کرده ایم.

آیا اتصال ماهواره ای با آیفون کار می کند؟

T-Mobile گفت که “اکثریت قریب به اتفاق گوشی های هوشمند” که قبلاً به شبکه آن متصل شده اند با سرویس جدید “ماهواره به سلول” سازگار خواهند بود و احتمالاً این شامل آیفون ها نیز می شود. ما برای شفاف سازی با T-Mobile و Apple تماس گرفتیم، اما این شرکت ها بلافاصله به درخواست های ما برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

T-Mobile گفت اتصال ماهواره ای از تراشه تلفن همراه موجود در گوشی هوشمند استفاده می کند و به ترمینال Starlink یا هیچ سخت افزار دیگری نیاز ندارد.

آیا اتصال ماهواره ای به آیفون 14 نیاز دارد؟

همانطور که در بالا ذکر شد، T-Mobile گفت که “اکثریت قریب به اتفاق” گوشی‌های هوشمند موجود با سرویس اتصال ماهواره‌ای آن کاملاً از جعبه سازگار خواهند بود، بنابراین به نظر نمی‌رسد که این ویژگی به مدل‌های آینده آیفون 14 اپل نیاز داشته باشد.

بلومبرگمارک گورمن گزارش داده است که مدل‌های آیفون ۱۴ می‌توانند از اتصال ماهواره‌ای برای استفاده اضطراری برخوردار باشند، اما او گفت که شریک اپل احتمالاً شرکت ماهواره‌ای Globalstar خواهد بود نه SpaceX، بنابراین این ویژگی ممکن است نامرتبط باشد.

در جریان یک رویداد مطبوعاتی در تگزاس، مایک سیورت، مدیر عامل T-Mobile نیز گفت که اپراتور هنوز همکاری خود را با سایر شرکت‌ها در مورد نحوه ادغام این فناوری آغاز نکرده است، همچنین نشان می‌دهد که اپل در حال حاضر درگیر این برنامه‌ها نیست. البته اپل می تواند شراکت با T-Mobile و SpaceX را برای پشتیبانی کامل از این سرویس در آیفون ها در آینده انتخاب کند، حتی اگر شرکت ها هنوز در مورد این موضوع صحبت نکرده باشند.

با توجه به اینکه این سرویس از طیف باند میانی 5G T-Mobile استفاده می کند، این امکان وجود دارد که اتصال ماهواره ای Starlink به آیفون 12 یا جدیدتر نیاز داشته باشد، اما باید منتظر باشیم تا شرکت ها جزئیات بیشتری در مورد این فناوری به اشتراک بگذارند.

فناوری چگونه کار خواهد کرد؟

اسپیس ایکس قصد دارد مجموعه‌ای از ماهواره‌های نسل دوم Starlink را در مدار پایین زمین با آنتن‌های پیشرفته داشته باشد که گوشی‌های هوشمند بتوانند از طریق طیف باند میانی 5G T-Mobile بدون هیچ سخت‌افزار اضافی به آن‌ها متصل شوند. T-Mobile گفت که این سرویس “تقریباً در هر جایی که مشتری بتواند آسمان را ببیند، پوشش کاملی ارائه می دهد” و ایلان ماسک گفت که این سرویس باید زمانی کار کند که شخصی تلفن را در جیب خود داشته باشد یا در وسیله نقلیه باشد.

هدف از اتصال ماهواره ای چیست؟

T-Mobile و SpaceX گفتند که سرویس ماهواره به سلول در درجه اول برای مناطق بدون پوشش شبکه سلولی موجود طراحی شده است تا مناطق مرده موبایل را از بین ببرد. این سرویس قرار نیست جایگزینی برای شبکه های سلولی بسیار سریعتر در مناطق شهری و حومه شهر باشد، اما در عوض تضمین می کند که مردم می توانند در مناطق بدون دکل های تلفن همراه برای ارتباطات اولیه از طریق پیام متنی و در نهایت تماس تلفنی متصل بمانند.

این سرویس کی و کجا راه اندازی می شود؟

T-Mobile و SpaceX قصد دارند این سرویس را در اواخر سال 2023 به صورت بتا راه اندازی کنند و در مناطق منتخبی از ایالات متحده شروع شود.

T-Mobile و SpaceX اعلام کردند که امیدوارند قراردادهای رومینگ متقابل را با اپراتورهای بین المللی برای ارائه خدمات در سطح جهانی در آینده ایجاد کنند.

هزینه خدمات چقدر خواهد بود؟

مایک سیورت، مدیر عامل T-Mobile گفت که این اپراتور قصد دارد اتصال ماهواره ای Starlink را در “معروف ترین برنامه های” خود بدون هزینه اضافی ارائه دهد. سیورت گفت برای برخی از طرح‌های ارزان‌تر، T-Mobile ممکن است برای دسترسی به این سرویس هزینه‌ای ماهانه دریافت کند، با قیمت‌هایی که «به مراتب کمتر» از ارائه‌دهندگان خدمات ماهواره‌ای موجود است.

آیا این سرویس برای تماس های تلفنی و پیام های متنی کار می کند؟ در مورد iMessage چطور؟

به گفته T-Mobile و SpaceX، اتصال مستقیم ماهواره ای Starlink به تلفن های هوشمند در ابتدا با پیام های متنی SMS و MMS و “برنامه های پیام رسانی مشارکت کننده” کار خواهد کرد. در این اطلاعیه هیچ نامی از برنامه های پیام رسان شرکت کننده ذکر نشده است، بنابراین مشخص نیست که آیا سرویس iMessage اپل در زمان راه اندازی پشتیبانی می شود یا خیر.

در آینده، این شرکت‌ها قصد دارند برای تماس‌های تلفنی، مرور وب و موارد دیگر “افزودن پوشش صوتی و داده‌ای” را دنبال کنند، اما سرعت‌ها محدود خواهد بود.

سرعت اتصال ماهواره ای چقدر خواهد بود؟

طبق گفته ایلان ماسک، ماهواره‌های Starlink نسل دوم قادر خواهند بود تا سرعت داده‌ای بین 2 تا 4 مگابیت بر ثانیه را برای هر منطقه سلولی ارائه دهند که برای پیام‌های متنی و در نهایت تماس‌های تلفنی در صورت پشتیبانی مناسب است.

سرعت دقیق بستگی به این دارد که چند مشتری T-Mobile به طور همزمان از این سرویس در یک منطقه سلولی معین استفاده می کنند. ماسک گفت اگر سلولی خیلی شلوغ نباشد، این پتانسیل وجود دارد که کاربران بتوانند در آینده «کمی» ویدیو پخش کنند، اما این سرویس برای این نوع استفاده در نظر گرفته نشده است و در عوض برای ارتباطات اولیه طراحی شده است.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا