بررسی تخصصی

این مک های M3 هنوز وارد بازار می شوند، اما آیا ارزش صبر کردن را دارند؟

اپل در ماه اکتبر یک آی‌مک ۲۴ اینچی مجهز به M3 و همچنین مدل‌های جدید مک‌بوک پرو ۱۴ اینچی و ۱۶ اینچی با تراشه‌های سری M3 را معرفی کرد. پس چه زمانی بقیه سری مک های اپل به آخرین پردازنده های M3 به روز می شوند و آیا ارزش انتظار را دارند؟

این مک های M3 هنوز وارد بازار می شوند، اما آیا ارزش صبر کردن را دارند؟
اکنون که رویداد “سریع ترسناک” اپل به پایان رسیده است، توجه به طور طبیعی به سایر مک های موجود در خط تولید این شرکت و جایی که ممکن است در نقشه راه M3 اپل قرار بگیرند معطوف می شود. در اینجا آخرین شایعات می گویند.

M3 مک بوک ایر

اپل سه نسخه از مک بوک ایر را به فروش می رساند: یک مدل 13 اینچی نسل قبلی ارزان تر با تراشه M1 و مدل های 13 و 15 اینچی مجهز به تراشه جدیدتر M2. سوال اینجاست که اپل چه زمانی تولید مک بوک ایر M1 را متوقف می کند و دستگاه های برتر 13 و 15 اینچی خود را با معادل های M3 جایگزین می کند؟

ویژگی مک بوک ایر M3

مک بوک ایر 15 اینچی موجود در اوایل سال جاری در ماه ژوئن وارد بازار شد، که از نظر چرخه های به روز رسانی مک، زمان زیادی نیست. با این حال، اپل مک بوک ایر 13 اینچی M2 را در ژوئن 2022 عرضه کرد. این مک بوک ایر اکنون قدیمی ترین مک در محصول فعلی اپل است که در بیش از 480 روز به روز رسانی نشده است.

مطابق با بلومبرگاپل، مارک گورمن، مدل‌های 13 و 15 اینچی M3 مک‌بوک ایر را در دست توسعه دارد، و گفته می‌شود که هر دو در نیمه اول سال 2024 عرضه خواهند شد. گفته می‌شود هر دو مدل به تست تایید مهندسی رسیده‌اند (EVT) )، مرحله آزمایش تولید اولیه در دستگاه های نمونه اولیه. انتظار می‌رود تراشه M3 مورد استفاده در Airs دارای تعداد هسته‌های CPU و GPU مشابه تراشه M2 در مدل‌های فعلی باشد.

با توجه به زمان زیادی که از عرضه مک بوک ایر 13 اینچی کنونی می گذرد، ممکن است تصور کنیم که این مدل ذینفع بعدی در خط تولید تراشه M3 اپل خواهد بود. با این حال، به نظر می‌رسد نقشه راه اپل برای سیلیکون اپل تا حدودی توسط ظرفیت تولید تامین‌کننده دیکته شده است، بنابراین می‌توانیم شاهد عرضه اول یک مدل یا هر دو مدل 13 و 15 اینچی به‌صورت پشت سر هم باشیم.

گورمن می‌گوید نسل بعدی مک‌بوک ایرز برای عرضه در اولین زمان بین بهار و تابستان سال آینده برنامه‌ریزی شده است، که می‌تواند بازتابی از بازه زمانی معرفی مدل‌های فعلی باشد که در WWDC در ژوئن 2022 و 2023 انجام شد.

مک مینی

اپل مدل‌های M2 و M2 Pro Mac mini را در ژانویه معرفی کرد، یعنی کمی بیش از 280 روز پیش، اما طبق گفته Gurman، اپل می‌تواند در حال آزمایش یک M3 Mac mini باشد.

ویژگی های M3 Mac Mini

در ماه آگوست، نشانه‌هایی از یک دستگاه Mac ناشناخته «15،12» در کد توسعه‌دهنده پیدا شد، با مک دارای یک CPU 8 هسته‌ای (شامل چهار هسته کارآمد و چهار هسته عملکرد)، GPU 10 هسته‌ای و رم 24 گیگابایتی. بر اساس مشخصات مشابه با M2 Mac mini پایه (حداقل رم 8 گیگابایتی مدل موجود به عنوان استاندارد)، Gurman معتقد است که این مک مینی نسل بعدی را نشان می دهد.

گورمن قبلاً گفته بود که انتظار ندارد نسخه M3 مک مینی تا اواخر سال 2024 عرضه شود، اما از آنجایی که در حال آزمایش است، احتمالاً زودتر از آن رونمایی خواهد شد.

مک استودیو، مک پرو

اپل در ژوئن سال جاری، مک استودیو و مک پرو را با تراشه‌های سری M2 به‌روزرسانی کرد. مدل‌های مک استودیو دارای تراشه M2 Max یا M2 Ultra هستند، در حالی که Mac Pro از M2 Ultra استفاده کرده است.

M3 Mac Pro و ویژگی Studio

هر دو مک در اواسط چرخه محصول خود در نظر گرفته می شوند و هنوز هیچ شایعه قابل اعتمادی در مورد زمان عرضه نسخه های قدرتمندتر M3 هر دو دستگاه وجود ندارد. اما اگر اپل متعهد به چرخه ارتقاء سالانه باشد، می توانیم آنها را در ژوئن 2024 ببینیم.

مک بوک پرو 13 اینچی

اپل تولید مک بوک پرو 13 اینچی M2 – و همراه با آن نوار لمسی – را متوقف کرده و آن را با یک مدل 14 اینچی که به نسل بعدی تراشه M3 مجهز شده است، جایگزین کرده است.

بدون ویژگی M3 MacBook Pro 13 اینچی

اپل می گوید که M3 MacBook Pro 14 اینچی تا 60 درصد سریعتر از MacBook Pro 13 اینچی با M1 است. مک بوک پرو 14 اینچی M3 همچنین دارای تعدادی مزیت دیگر است که ارزش ارتقاء آن را برای هر کسی که دستگاه 13 اینچی اصلی دارد را دارد. بنابراین انتظار نداشته باشید که به این زودی ها، حتی یک مک بوک پرو 13 اینچی مجهز به M3 را ببینید.

دستاوردهای قابل انتظار عملکرد M3

سری تراشه‌های M3 بر اساس فرآیند 3 نانومتری TSMC ساخته شده‌اند که عملکرد و کارایی را نسبت به تراشه‌های قبلی M2 اپل که مبتنی بر فرآیند 5 نانومتری نسل قبلی هستند، بهبود می‌بخشد.

دستاوردهای واقعی در دنیای واقعی به نسخه پردازنده M3، همراه با مدل خاص Mac و سایر عوامل مؤلفه مانند RAM و اتلاف حرارتی بستگی دارد. با این وجود، همه تراشه‌های M3 اپل دارای پیشرفت‌های GPU هستند که در سری M2 یافت نمی‌شوند، از جمله حافظه پنهان پویا، ردیابی پرتوهای شتاب‌دهنده سخت‌افزاری، و سایه‌زنی مش با شتاب سخت‌افزاری.

M3

تراشه پایه M3 اپل احتمالاً در مدل‌های آینده مک‌بوک ایر و همچنین نسخه‌ی پایین‌تر مک مینی به‌روزرسانی شده خواهد بود. حداقل در MacBook Airs، انتظار می‌رود که تراشه M3 دارای هسته‌های CPU و GPU مشابهی با تراشه M2 در مدل‌های فعلی باشد، اما این می‌تواند برای Mac mini نیز صادق باشد.

اسلاید رویداد Apple Chip M3
بر اساس معیارهای اولیه، تراشه M3 دارای امتیاز تک هسته ای و چند هسته ای به ترتیب حدود 3000 و 11700 است. تراشه استاندارد M2 دارای امتیاز تک هسته ای و چند هسته ای به ترتیب حدود 2600 و 9700 است، بنابراین تراشه M3 تا 20 درصد سریعتر از تراشه M2 است، چیزی که اپل در رویداد “سریع ترسناک” خود در اکتبر ادعا کرد. .

M3 Pro

هنوز مشخص نیست که چه دستاوردهایی را باید از تراشه M3 Pro در مقایسه با نسل قبلی M2 Pro انتظار داشت، اما احتمالاً نسبتاً جزئی خواهد بود. به خاطر داشته باشید که وقتی اپل سری M3 را معرفی کرد، تنها اسلایدی که نشان نداد این بود که M3 Pro چقدر سریعتر از تراشه M2 معادل است.

متر مکعب در هر تراشه

تراشه های M3 Pro و M2 Pro در مک بوک پرو 16 اینچی دارای 12 هسته CPU هستند، اما M2 Pro در واقع دارای یک هسته GPU اضافی نسبت به M3 Pro است. با وجود این، اپل ادعا می کند که 10 درصد سریعتر از GPU M2 Pro و 40 درصد سریعتر از GPU M1 Pro است.

M3 Max

بنچمارک های اولیه نشان می دهد که تراشه جدید M3 Max اپل در مک بوک پرو 16 اینچی به همان سرعت تراشه M2 Ultra مورد استفاده در مک پرو نسل فعلی و مک استودیو پیشرفته است. به عبارت دیگر، M2 Ultra Mac Pro، تنها چهار ماه پس از عرضه، نسبت به آنچه روی کاغذ یک دستگاه رده پایین‌تر است، بهتر عمل می‌کند.

تراشه M3 Max
توجه داشته باشید که مک‌بوک پرو 16 اینچی جدید با تراشه M3 Max از 3499 دلار در ایالات متحده شروع می‌شود، در حالی که Mac Studio با تراشه M2 Ultra از 3999 دلار شروع می‌شود، بنابراین می‌توانید با خرید 500 دلار کمتر عملکرد مشابهی داشته باشید. مک بوک پرو 16 اینچی جدید که شامل صفحه نمایش، صفحه کلید و ترک پد نیز می شود.

آیا این عدم تعادل عملکرد به تنهایی اپل را تشویق می کند تا مدل های مک استودیو و مک پرو مجهز به M3 را عرضه کند؟ بعید. اما همیشه می توانیم امیدوار باشیم.

M3 Ultra

تراشه M3 Ultra که هنوز معرفی نشده است، کمیت ناشناخته است. با این حال، با توجه به اینکه M2 Ultra موجود دارای دو تراشه M2 Max برای دو برابر عملکرد کلی CPU و GPU، و همچنین دو برابر پهنای باند حافظه (800GB/s) است، انتظار می‌رود عملکرد مشابهی نسبت به M3 Max از نسل جدید پیشرفته اپل داشته باشد. تراشه M3 Ultra.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا