بررسی تخصصی

اپل از استارت‌آپ‌های SoC به دلیل شکار غیرقانونی کارکنان و سرقت اسرار تجاری شکایت می‌کند

اپل شکایتی علیه استارت‌آپ RISC-V Rivos، شرکتی که چندین مهندس رده بالای سابق را از اپل استخدام کرده است، اقامه کرده است. ریووس خود را «استارت آپی در حالت مخفی کاری» توصیف می کند و به گفته اپل، ریووس نه تنها کارمندان اپل را شکار می کند، بلکه اسرار تجاری تراشه ها را نیز دزدیده است.

تراشه جدید m1
همانطور که توسط رویترزشکایتی که جمعه گذشته مطرح شد، ریووس را متهم به استخدام بیش از 40 کارمند سابق اپل در طول سال گذشته برای کار بر روی فناوری سیستم روی تراشه (SoC) کرد که با تراشه‌های سری A و سری M اپل رقابت می‌کند. .

اپل ادعا می‌کند که حداقل دو مهندس سابق (بهاسی کیتامانا و ون شیه چیه، با نام مستعار “ریکی”) “گیگ‌بایت مشخصات SoC و فایل‌های طراحی حساس” را در چند روز گذشته خود در اپل دریافت کرده‌اند. ریووس متهم به راه اندازی یک “کمپین هماهنگ” برای هدف قرار دادن کارمندانی است که اطلاعاتی در مورد طراحی های SoC اپل دارند.

استارت‌آپ Rivos “Stealth Mode” که برای طراحی و بازاریابی SoCهای رقیب خود تأسیس شده است، رتبه‌های خود را با ده‌ها مهندس سابق اپل تکمیل کرده است. از ژوئن 2021، Rivos یک کمپین هماهنگ برای هدف قرار دادن کارمندان اپل با دسترسی به اطلاعات اختصاصی و محرمانه تجاری اپل در مورد طراحی های SoC اپل آغاز کرد. اپل بی درنگ نامه ای را به ریووس ارسال کرد و به ریووس از تعهدات محرمانه بودن کارمندان سابق اپل اطلاع داد، اما ریووس هرگز پاسخی نداد.

کارمندانی که اطلاعات را دزدیده‌اند ظاهراً از درایوهای USB و AirDrop برای بارگذاری مطالب حساس اپل در دستگاه‌های شخصی خود و همچنین سرقت ارائه‌های SoCهای منتشر نشده و ذخیره آن در حساب‌های ابری خود استفاده کرده‌اند. اپل معتقد است که Rivos با برخی از کارمندان از طریق برنامه‌های پیام‌رسانی رمزگذاری‌شده ارتباط برقرار می‌کرد و کارکنان سابق اپل که در سرقت اطلاعات شرکت داشتند، سعی کردند دستگاه‌های اپل خود را پاک کنند تا سعی کنند ردیابی آنها را بپوشانند.

در این شکایت، اپل گفت که چاره ای جز شکایت به دلیل حجم اطلاعات گرفته شده، ماهیت اطلاعات دزدیده شده ندارد، و اینکه کارمندان «اکنون وظایف مشابهی را برای یک رقیب با دسترسی مداوم به برخی از اطلاعات اپل انجام می دهند. با ارزش ترین اسرار تجاری.”

کایتامانا، یکی از کارمندان خاص متهم به سرقت اطلاعات، ظاهراً هزاران سند اپل حاوی “اطلاعات محرمانه تجاری” را در طول یک هفته در آگوست 2021 کپی کرده است. او قبل از انتقال آنها به USB، فایل ها را روی رایانه کاری خود کپی کرده است. درایو، و شکایت اپل به جزئیات در مورد داده های خاصی که او جمع آوری کرده است می پردازد.

ون، کارمند دومی که گفته می‌شود اطلاعات را به سرقت برده است، درست قبل از ترک شرکت، 390 گیگابایت داده را از رایانه‌اش که اپل صادر کرده بود، به یک هارد دیسک شخصی منتقل کرد. اپل می‌گوید که اطلاعات مربوط به SoCهای فعلی و منتشر نشده را به سرقت برده و به داده‌های اختصاصی درست قبل از انتقال فایل دسترسی پیدا کرده است.

بین 26 ژوئیه 2021 و 29 ژوئیه 2021، آقای ون تقریباً 390 گیگابایت را از رایانه اپل خود به یک هارد اکسترنال شخصی منتقل کرد. در میان داده‌های منتقل شده، اسناد محرمانه اپل است که اسرار تجاری اپل را توصیف می‌کنند، از جمله جنبه‌هایی از ریزمعماری SoCهای گذشته، فعلی و منتشر نشده اپل.

سایر کارمندان اپل که نام آنها مشخصاً در این دادخواست ذکر نشده است نیز مدت کوتاهی پس از استخدام توسط Rivos، هاردهای اکسترنال را به رایانه های اپل متصل کردند و در همان زمان به اطلاعات محرمانه تجاری اپل در مورد طراحی های SoC دسترسی داشتند.

اپل از کارمندانی که به ریووس ملحق شده‌اند برای جلوگیری از ادامه افشای اطلاعات حساس، جبران خسارت ناشی از سوء استفاده از اسرار تجاری و خسارات اضافی برای «غنی‌سازی ناعادلانه» که ریووس از داده‌های اپل به دست آورده است، می‌خواهد. به جای خسارت، اپل از ریووس “نرخ حق امتیاز معقولی” می خواهد. اپل درخواست محاکمه هیئت منصفه کرده است، بنابراین احتمالاً در آینده بیشتر از اختلاف اپل علیه ریووس خواهیم شنید.

برای علاقه مندان، دادخواست کامل را می توان در Scribd مطالعه کرد.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا