بررسی تخصصی

درخواست تجدید نظر Cydia پس از رد شکایت غیر رسمی اپ استور علیه اپل

بر اساس اسناد دادگاه، پس از اینکه قاضی ناحیه ایالات متحده، Yvonne Gonzalez Rogers، شکایت ضد انحصار این شرکت علیه اپل را در ماه گذشته رد کرد، شرکت مادر Cydia SaurikIT, LLC درخواست تجدید نظر در دادگاه تجدید نظر ایالات متحده برای حوزه نهم ارائه کرده است. SaurikIT داوطلبانه درخواست کرده بود که پرونده رد شود تا روند تجدیدنظر در دادگاه بالاتر آغاز شود.

ویژگی سیدیا در مقابل اپل
SaurikIT در اواخر سال 2020 از اپل شکایت کرد و ادعا کرد که این شرکت دارای انحصار غیرقانونی بر توزیع برنامه های iOS است، زیرا اپ استور تنها بازار مجاز است که کاربران می توانند برنامه ها را بر روی iPhone و iPad دانلود کنند. در این شکایت همچنین ادعا شده است که اپل “به طور مداوم سعی کرده است فروشگاه های برنامه های جایگزین، از جمله Cydia را از بین ببرد.”

Cydia در اوایل سال 2008 راه اندازی شد، چند ماه قبل از فروشگاه App خود اپل. این برنامه به کاربرانی که آیفون یا آیپد خود را جیلبریک می کنند، اجازه می دهد تا برنامه های خارج از اپ استور و همچنین تم ها و ترفندهایی را نصب کنند که ظاهر و عملکرد iOS را سفارشی می کند. به عنوان مثال، مدت ها قبل از اینکه اپل مرکز کنترل را در آیفون معرفی کند، در Cydia بهینه سازی به نام SBSettings وجود داشت که عملکرد مشابهی را ارائه می کرد.

در این دادخواست ادعا شده بود که Cydia “اپ استور قبل از اپ استور” و “اولین راه حل جامع” برای گسترش قابلیت های آیفون است، اگرچه شایان ذکر است که یک اپ استور غیررسمی دیگر به نام Installer قبل از Cydia راه اندازی شد.

SaurikIT متعلق به جی فریمن است، که یکی از چندین توسعه‌دهنده و شرکتی است که در چند سال گذشته از اپل به دلیل رفتارهای ضدرقابتی در رابطه با اپ استور شکایت کرده است، همراه با دیگران از جمله Epic Games خالق Fortnite، سرویس پخش موسیقی Spotify، صفحه کلید FlickType. خالق برنامه Kosta Eleftheriou و موارد دیگر.

اپل بارها انحصار اپ استور را تکذیب کرده است، زیرا با رقابت از سوی فروشگاه Google Play در دستگاه های اندرویدی مواجه است. اپل همچنین بارها از مزایای حریم خصوصی و امنیتی اپ استور حمایت کرده و استدلال کرده است که فروشگاه های برنامه شخص ثالث در آیفون می توانند کاربران را در معرض کلاهبرداری، بدافزار و سایر خطرات قرار دهند.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا